28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2021 - 17:10

«Χτύπησε» στο τέλος η ΑΣΑ και… ξεαγχώθηκε

Ιδιαίτερα δυνατός ο Άγιος Νικόλαος, δυσκόλεψε την Αναγέννηση Καρδίτσας που νίκησε εκτός έδρας με γκολ στο 91’ και είναι με το… ενάμισι πόδι στους «8» του Κυπέλλου * Είχαν και δοκάρι οι νικητές

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος έκανε το απόγευμα της Πέμπτης (2/12) η Αναγέννηση Καρδίτσας καθώς επικράτησε δύσκολα με 0-1 του Αγίου Νικολάου.

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με 18λεπτη καθυστέρηση, λόγω έλλειψης ασθενοφόρου, οι Θεσσαλοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με γκολ του Μανιού στις καθυστερήσεις.

Πάντως οι γηπεδούχοι, παρά τη μία κατηγορία που τους χωρίζει από τους «κιτρινόμαυρους», στάθηκαν αξιόμαχα και στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαν και να σκοράρουν.

Ο ΑΟΑΝ κυριάρχησε στο πρώτο εικοσάλεπτο χάνοντας τέσσερις σπουδαίες ευκαιρίες! Στο 5’ ο Μηνάς σούταρε αλλά ο Γκέκας απέκρουσε, με τον γκολκίπερ των Θεσσαλών να δηλώνει «παρών» τόσο στο πλασέ του Νοκάι στο 9’ όσο και στο μακρινό σουτ του Μαρκάκη στο 13'. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 18' όταν ο Νοκάι σούταρε ανενόχλητος εντός περιοχής όμως δεν βρήκε στόχο. Μετά το 30' ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους πάντως να αγγίζουν το γκολ στο 42' έχοντας δοκάρι σε σουτ του Καρανίκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση Καρδίτσας βελτιώθηκε, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό γήπεδο και γενικότερα κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα. Στο 64’ ο Πλέγας σούταρε άουτ από θέση βολής ενώ πέντε λεπτά αργότερα ούτε ο Γκίνη βρήκε στόχο από το ημικύκλιο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη πίεσαν και δικαιώθηκαν στο 90+1’, με τον Μανιό να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά γράφοντας το τελικό 0-1.

Καρανίκας, Βιδάλ και Μανιός ξεχώρισαν από πλευράς ΑΣΑ ενώ πολύ καλό παιχνίδι, από πλευράς ηττημένων, έκαναν οι Νοκάι και Μηνάς.

Διαιτητής ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Σινιοράκη (Χανίων) και Παγουρτζή (Πειραιά). Τέταρτος ήταν ο Τσαγκαράκης (Χανίων).

Κίτρινες: 61’ Μπάλλας

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Πλουσής (65' Κατσαρός), Μαυρής (72' Μ. Πάγια), Κίτος, Νοκάι (72' Τζιλάι), Μηνάς, Μαρκάκης (57' λ.τρ. Φουκαράκης), Παπαδόπουλος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας (78' Κουτρομάνος), Κοτσώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Πλέγας, Μπάλλας (65' Μπραμπίγια), Μπενγκόα (65' Γκουγκούδης), Βιδάλ (78' Πολίτης), Μανιός, Μπιανκόνι (22' λ.τρ, Γκίνη).