28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2021 - 18:05

Kέρδισε τον ΠΑΟΚ Β' και παρέμεινε στο... ρετιρέ η Βέροια

Με 2-1 πήρε το διπλό η «Βασίλισσα του Βορρά» και είναι σταθερά στην κορυφή του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2 * Με 9 τελείωσαν οι «ασπρόμαυροι» και με 10 οι Ημαθιώτες

Νέα νίκη πήρε την Τετάρτη (24/11) η Βέροια στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2, επικρατώντας εκτός έδρας του ΠΑΟΚ Β' με 2-1 για την 4η αγωνιστική και παραμένοντας στην κορυφή με 10 βαθμούς.

Αντίθετα, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία εξακολουθεί να αγνοεί τη χαρά της νίκης, μετρώντας 2 βαθμούς στη 16η θέση και σε ένα ματς που το ολοκλήρωσε με 9 παίκτες, ενώ με 10 τελείωσε η «Βασίλισσα του Βορρά».

Στο γήπεδο του Μακεδονικού ο Πανίδης άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ Β' με κοντινό πλασέ μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στο 17' ο ίδιος παίκτης ανάγκασε σε διπλή απόκρουση τον Βελλίδη.

Οι Ημαθιώτες ισοφάρισαν στο 23' με ψηλοκρεμαστό πλασέ στην κίνηση από τον Γιακουμάκη ύστερα από πάσα του Πόζογλου, για να ολοκληρωθεί η ανατροπή τρία λεπτά αργότερα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πασά, παράβαση που καταλογίστηκε για ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Παναγιώτου.

Στο 51' καταγράφηκε η πρώτη αποβολή του αγώνα, με τον Σαλαμούρα να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα από πίσω στον Μούργο, για να απειλήσουν οι Θεσσαλονικείς για την ισοφάριση στο αμέσως επόμενο λεπτό και με τον Βελλίδη να κάνει δύσκολη απόκρουση σε σουτ του Γαϊτανίδη από αριστερά.

Στο 61' ο Μπουργάνης εξουδετέρωσε το δυνατό μακρινό σουτ του Μούργου, με την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να μένει με παίκτη λιγότερο στο 78' και με τον Πεταυράκη να αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.

Τελικά, υπήρξε και τρίτη αποβολή στο ματς και την άγουσα για τα αποδυτήρια για λογαριασμό του «Δικεφάλου του Βορρά» πήρε ο Τάχατος στο 86' για θέατρο (δεύτερη κίτρινη και σε αυτή την περίπτωση).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καλατζής του Συνδέσμου Θεσσαλίας με βοηθούς τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας και τον Καμπερίδη του Συνδέσμου Καβάλας.

Κίτρινες: 30' Τζίμας, 36' Σαλαμούρας, 56' Τάχατος, 83' Γκορντεζιάνι - 10' Πεταυράκης, 49' Οικονόμου, 83' Πόζογλου.

Kόκκινες: 51' Σαλαμούρας, 86' Τάχατος - 78' Πεταυράκης.

ΠΑΟΚ Β' (Πάμπλο Γκαρσία): Μπουργάνης, Τάχατος, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Μελετίδης (46' Ουεντραόγκο), Σαλαμούρας, Τζίμας (46' Χατζηστραβός), Σπυρίδης (70' Γρόσδης), Φασίδης (46' Γαϊτανίδης), Πανίδης (70' Γκορντεζιάνι).

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Μαραγκός, Πεταυράκης, Οικονόμου (57' Μπλέτσας), Γαβριηλίδης, Μούργος (77' Ράμος), Πόζογλου (88' Παπαχρήστος), Πασάς, Γιακουμάκης (77' Φοφανά).