29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 - 19:19

Λύγισε τον μαχητικό Πανσερραϊκό ο Βόλος

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν εκτός έδρας με 3-1 κι έκλεισαν θέση στους «16» του Κυπέλλου

Το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε την Τετάρτη (27/10) ο Βόλος, που νίκησε εκτός έδρας τον μαχητικό Πανσερραϊκό με 3-1 για την 5η φάση του θεσμού.

Μόλις στο 6' ο Μπαρτόλο δέχθηκε τη βαθιά μπαλιά του Ρομέρο στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και πλάσαρε εύστοχα τον Καβουσάκη για το 0-1, αλλά τα «λιοντάρια» απάντησαν άμεσα και στο 14' ο Μαρκιόνι ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ανάκογλου.

Στο 26' ο Ρομέρο εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι σε μια σημαντική ευκαιρία για την ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κότνικ έδειξε τα αντανακλαστικά του σε κοντινή κεφαλιά του Κόντσι και ήταν η σειρά των Σερραίων να φανούν απειλητικοί για ένα δεύτερο τέρμα.

Στο 69' ο Κότνικ νίκησε στο τετ α τετ τον Κανίς και ακολούθησε άστοχο γυριστό σουτ του Ανάκογλου, ενώ ο γκολκίπερ του Βόλου στο αμέσως επόμενο λεπτό σταμάτησε το γυριστό σουτ του Κανίς.

Στο 77' ο Κόντσι σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ και στο... καπάκι οι «κυανέρυθροι» τελείωσαν την πρόκριση, με τον Μπαρτόλο να πασάρει στον Ροσέρο, ο οποίος σούταρε διαγώνια και η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι, για να καταλήξει στα δίχτυα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουκούλας του Συνδέσμου Λέσβου με βοηθούς τον Αϊναλή του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ζεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Δημητρίου (81' Χαϊνταρά), Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι, Ανάκογλου, Κανίς, Κόντσι, Θεοδωρίδης (65' Μέσι).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ, Κούζντρα (46' Φαν Βέερτ), Φεράρι, Ρινέρ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Σοάρες (75 Βοϊτκόφσκι), Φερνάντες (35' λ. τρ. Μπαριέντος), Νίνης, Μπαρτόλο (87' Μεταξάς), Ροσέρο (87' Τερεζίου).