28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021 - 22:26

To αφεντικό φοράει ερυθρόλευκα, 2-1 ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ!

Οι πρωταθλητές πήραν το ντέρμπι στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» και ανέβηκαν ξανά μόνοι πρώτοι στην κορυφή * Τρία δοκάρια οι νικητές και ένα οι ηττημένοι * Αρκούσε ένα ξέσπασμα των Πειραιωτών στο α’ ημίχρονο, καλύτεροι μετά το 55' οι «ασπρόμαυροι» * Κλειδί ο Αγκιμπού Καμαρά * Αδύναμος κρίκος ο Εσίτι

Σε χρώμα ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1… Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Κυριακής (24/10) και απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της κορυφής του πρωταθλήματος με 17 βαθμούς αποκτώντας έτσι προβάδισμα έναντι της ΑΕΚ των 16 πόντων…

Μια δίκαιη νίκη για τους πρωταθλητές, που κρίθηκε στο α’ ημίχρονο, όπου ένα ξέσπασμα αρκούσε για να πετύχουν δύο γκολ μέσα σε διάστημα εννέα μόλις λεπτών! Οι Πειραιώτες, που είχαν και τρία δοκάρια συνολικά έναντι ενός των Θεσσαλονικέων, υπερίσχυσαν με κορυφαίο τον πανταχού παρόντα Αγκιμπού Καμαρά, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα τα λάθη στη μεσαία γραμμή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σε αντιδιαστολή βρέθηκαν με αδύναμο κρίκο τους τον βαρύ και… ασήκωτου Εσίτι.

Πάντως, οι «ασπρόμαυροι», έπειτα από το 55’ βελτιώθηκαν ιδιαίτερα και ήταν καλύτεροι, για να μειώσουν το σκορ με ένα τέρμα που το άξιζαν, αλλά το πέτυχαν αργά, δέκα λεπτά πριν συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Χτύπησε ο Ολυμπιακός μετά το 20λεπτο της αλληλοεξουδετέρωσης, αντέδρασε ο ΠΑΟΚ αλλά δεν αρκούσε

Το ματς αρχικά ήταν μια προσπάθεια να μην περνάει τίποτα μη προβλεπόμενο… Ο ένας χαλούσε τις προσπάθειες του άλλου σε μια ισορροπία θέσεων και τακτικής με αλληλοκαλύψεις θέσεων, χωρίς κενά και επί της ουσίας μια απόλυτη αλληλοεξουδετέρωση κάθε παραγωγικής ενέργειας μπροστά από τις δύο εστίες.

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι το 1-0 του Ολυμπιακού γράφτηκε στην πρώτη τελική του αγώνα! Ήταν το 22’ ο Εσίτι έχασε την μπάλα από τον Ρέαμπτσουκ για να την πάρει ο Αγκιμπού Καμαρά, να μπει στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με διαγώνιο δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ…

Το τέρμα έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι άγγιξαν το 2-0 στο 29’ με διπλό δοκάρι σε σουτ και κεφαλιά του Ελ Αραμπί, που στο πρώτο έβαλε το χεράκι του σωτήρια και ο Πασχαλάκης.

Το δεύτερο γκολ για τους Πειραιώτες, όμως, δεν άργησε με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μασούρα με διαγώνιο δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά στο 31’.

Γενικά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος όχι απλά μέχρι του α’ ημιχρόνου, αλλά και στο πρώτο δεκάλεπτου του δεύτερου μισού της αναμέτρησης έχοντας τον έλεγχο και τις φάσεις. Και προς επιβεβαίωση ήρθε και το τρίτο δοκάρι στο 51’ με τον Αγκιμπού Καμαρά από σουτ στα αριστερά της περιοχής των «ασπρόμαυρων» (και πάλι η επέμβαση του Πασχαλάκη να βρει την μπάλα ήταν σωτήρια για να μην καταλήξει στα δίχτυα).

Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός «φρέναρε» και ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε… Βέβαια είναι γεγονός ότι και οι αλλαγές σταδιακά του Λουτσέσκου βοήθησαν, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας το 2-0 υπέρ τους επέλεξαν να κάνουν διαχείριση, να δώσουν χώρο στον αντίπαλο και στο τέλος να οπισθοχωρήσουν.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο τελευταίο 1/3 του ματς και αφού προειδοποίησε με το δικό του δοκάρι σε σουτ του Μιχαηλίδη στο 58’ συνέχισε να προσπαθεί. Εν τέλει κατάφερε να μειώσει στο 80’ με σουτ του Μουργκ από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά στο τελικό 2-1. Γκολ, που το άξιζε με βάση την εικόνα του.

Ο δε Ολυμπιακός με την ποιότητα, που διαθέτει μπορεί να ζορίστηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν αποδείχθηκε αυτόχειρας για να χάσει μέσα από τα πόδια του ένα δικό του αρχικά ματς, φωνάζοντας παντού ότι είναι το αφεντικό της Σούπερ Λίγκας 1.

Έτσι κι έγινε με συνέπεια να αφήσει τον «Δικέφαλο του Βορρά» στους 13 βαθμούς, τρίτο στην κατάταξη και με τον ΝΠΣ Βόλο μαζί του!

Πέραν του κορυφαίου του Ολυμπιακού και του γηπέδου Αγκιμπού Καμαρά, εξαιρετικός ήταν για ακόμα ένα ματς ο Μασούρας, θετικότατος ο Λαλά και ο κινητικότατος Ροντρίγκες, που αντικαταστάθηκε από τον ανύπαρκτο Ονιεκούρου (πραγματική παραφωνία στους νικητές.

Για τον ΠΑΟΚ από την άλλη, ο καλύτερος ήταν ο Ζίβκοβιτς, ο Πασχαλάκης σε 2-3 περιπτώσεις τον κράτησε όρθιο και ο Ελ Καντουρί, που μπήκε αλλαγή βελτίωσε την κατάσταση στο κέντρο.

Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα η διαιτησία του Γερμανού Ντενίζ Αϊτέκιν, που επιβλήθηκε σε απόλυτο βαθμό στους ποδοσφαιριστές και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Βοηθοί οι συμπατριώτες του Ντιτς, Μπαϊτινγκερ (Γερμανία). Τέταρτος ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας).

VAR: Χανσλμπμπάουερ (Γερμανία), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 52’ Ελ Αραμπί - 16’ Σίντκλεϊ, 44’ Μπίσεσβαρ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Ρέαμπτσουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (70’ Μπουχαλάκης), Ροντρίγκες (46’ Ονιεκούρου), Μασούρας (83’ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (83’ Κούντε), Ελ Αραμπί (59’ Τικίνιο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Σίντκλεϊ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (60’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (60’ Μιτρίτσα, λ.τρ. 78’ Μουργκ).