24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021 - 18:05

Από τριάρα σε τριάρα η ΑΕΚ...

Η Ένωση πέρασε και από το Πανθεσσαλικό καθώς επιβλήθηκε με 3-1 του Βόλου * Σκόραρε ξανά ο Τσούμπερ που μοίρασε και δύο ασίστ * Είχαν και δοκάρι οι νικητές *Έχασαν πέναλτι οι ηττημένοι * Σοκαριστικός τραυματισμός του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις

Φαίνεται ότι η ήττα στο ντέρμπι της Τούμπας έκανε καλό στην ΑΕΚ…

Και αυτό διότι η Ένωση μετρά από τότε τρεις σερί νίκες έχοντας σκοράρει τρία τέρματα σε κάθε παιχνίδι και με ωραίο ποδόσφαιρο. Έτσι μετά το τρίποντο στο Αγρίνιο (3-1) στο τελευταίο παιχνίδι του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο και το 3-0 στο ΟΑΚΑ με τον Ατρόμητο στο ντεμπούτο του Αργύρη Γιαννίκη, σειρά πήρε το ματς με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό και τη νίκη με 3-1 το απόγευμα της Κυριακής (24/10) για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι «κιτρινόμαυροι» υποχρέωσαν έτσι τον Βόλο στην πρώτη εντός έδρας ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα (σ.σ. 3/3 είχαν εντός έδρας οι Βολιώτες) και παράλληλα έφτασαν τους 16 βαθμούς που τους φέρνουν προσωρινά στην κορυφή. Εκεί θα παραμείνουν αν το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ λήξει ισόπαλο, ενώ αν κερδίσουν οι Πειραιώτες θα είναι στη 2η θέση και στο -1 από τους πρωταθλητές. Σε νίκη του ΠΑΟΚ θα είναι ισόβαθμοι με τους «ασπρόμαυρους».

Από την άλλη το σύνολο του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ υπέστη την πρώτη ήττα εντός και δεύτερη συνολικά μετά το 5-1 στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό, αποτέλεσμα που κράτησε τους Βολιώτες στους 13 βαθμούς. Κομβικό σημείο για αυτούς το χαμένο πέναλτι του Ρεγκατέν στο 40’ καθώς το σκορ ήταν στο 0-0 και θα είχαν πάρει προβάδισμα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σίγουρα το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμα δυσκολότερο με το δεύτερο τέρμα της Ένωσης στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά έψαξε το γρήγορο γκολ για να έχει στη συνέχεια όλο το χρόνο στη διάθεσή του για το 2-2, όμως από τη στιγμή που αυτό άργησε να έρθει καθώς συνέβη στο 79ο λεπτό, το έργο των γηπεδούχων ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο στην προσπάθεια για ένα... δεύτερο come back μετά από αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ όπου μετέτρεψαν το εις βάρος τους 4-1 σε 4-4.

Σοκαριστική στιγμή στις καθυστερήσεις του αγώνα ο τραυματισμός του Λιβάι Γκαρσία ο οποίος έπεσε άτσαλα στο χώρο του κέντρου στην προσπάθειά του να πάρει καλύτερη θέση με συνέπεια να υπάρξει μία πεντάλεπτη διακοπή προκειμένου να δοθούν οι πρώτες βοήθειες στον επιθετικό από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο πριν μεταφερθεί εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο εν μέσω χειροκροτημάτων από όλους στο γήπεδο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η τετράδα Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ, Άμραμπατ, Μάνταλου, έκανε τη δουλειά για την Ένωση και στο Πανθεσσαλικό. Ειδικά ο πρώτος τα έκανε όλα καθώς βρήκε ξανά δίχτυα, ενώ έδωσε τις ασίστ στον Ανσαριφάρντ και τον Χατζησαφί στο πρώτο και το τρίτο τέρμα της ομάδας του.

Η ομάδα του Γιαννίκη είχε βάλει τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο, αν και στάθηκε τυχερή καθώς στο 40’ και με το σκορ στο 0-0 οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Ρεγκατέν, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση πήραν το προβάδισμα, φτάνοντας και στο 0-2 στις καθυστερήσεις.

Παρά το 0-2 το σύνολο του Αμπασκάλ, ο οποίος αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος για διαμαρτυρία, πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο το γρήγορο τέρμα χωρίς αποτέλεσμα. Το τέρμα που έψαχναν οι γηπεδούχοι ήρθε στο 79' χωρίς να φτάνουν όμως οι Θεσσαλοί στο θετικό αποτέλεσμα.

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά με τον Βόλο να απειλεί πρώτος στο 6’ με την κεφαλιά του Φαν Βέερτ και τον Μοχαμάντι να διώχνει πάνω στη γραμμή, ενώ τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Άμραμπατ στην προσπάθειά του γλίστρησε και έτσι δεν βρήκε καλά την μπάλα η οποία πέρασε άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 17’ ο Μπαρτόλο βγήκε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς όμως ο πορτιέρο της ΑΕΚ σταμάτησε την μπάλα στο σουτ του Αργεντινού, ενώ διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων στο 30’ καθώς όπως υποστήριξαν ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα μέσα από την τελική γραμμή σε εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου σε μία πάντως δύσκολη φάση.

Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών αγώνα ο Πουρίτα μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων με τον Σιμόες να τον ανατρέπει και ο Τζοβάρας ορθά υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Όμως ο Ρεγκατέν από την άσπρη βούλα δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι «κιτρινόμαυροι» πήραν προβάδισμα όταν ο Μάνταλος με ωραία μπαλιά βρήκε τον Τσούμπερ και αυτός αφού απέφυγε τον Ρομέρο έκανε το γύρισμα στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός άσος μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1, εν μέσω διαμαρτυριών των γηπεδούχων καθώς όπως υποστηρίζουν, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το ματς, ενώ ο Πουρίτα ήταν στο έδαφος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέσω ανάρτησης στα social media διαμαρτυρήθηκε για τη φάση αυτή και η ΠΑΕ ΑΕΚ καθώς θα έπρεπε να αποβληθεί ο Γκρίλο όπως ανέφεραν για απώθηση του Σιμόες κατά τους πανηγυρισμούς. Η ΠΑΕ ΑΕΚ έχει απόλυτο δίκιο καθώς ο παίκτης του Βόλου έσπρωξε τον Σιμόες και θα έπρεπε να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Τζοβάρας αρκέστηκε μόνο στο να δείξει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Ο «δικέφαλος» πήγε με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια καθώς στο τρίτο λεπτό του εξτρά χρόνου και σε ιδανική αντεπίθεση ο Ανσαριφάρντ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Άμραμπατ, που ανατράπηκε από τον Κλέιμαν, ο Τζοβάρας άφησε το πλεονέκτημα και ο επερχόμενος Τσούμπερ έκανε το 0-2.

Το γρήγορο γκολ που έψαχναν οι Θεσσαλοί δεν ήρθε καθώς στη φάση διαρκείας του 58’ αρχικά ο Φαν Βέερτ και εν συνεχεία ο Μπαριέντος απέτυχαν να μειώσουν σε 1-2, ενώ τέσσερα λεπτά μετά γλίτωσαν το 0-3 όταν ο Άμραμπατ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, που απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ. Οι αλλαγές έριξαν λίγο τον ρυθμό της αναμέτρησης με τους Βολιώτες να ψάχνουν το γκολ και τελικά να το βρίσκουν στο 79’ από στατική φάση. Ο Νίνης από εκτέλεση κόρνερ γέμισε στην περιοχή, ο Ρίνερ από την απομάκρυνση έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τη… βοήθεια του Βράνιες που έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.

Παρά το 1-2 οι παίκτες του Γιαννίκη δεν πτοήθηκαν και δύο λεπτά μετά άγγιξαν το τρίτο γκολ με το ωραίο σουτ του Λιβάι Γκαρσία που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κλέιμαν. Τελευταία φάση για τους Θεσσαλούς η κεφαλιά του Φαν Βέερτ στο 83’ που πέρασε άουτ, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν και στο τρίτο τέρμα στο ένατο λεπτό του εξτρά χρόνου με τον Χατζισαφί που πέρασε στο ματς για τα τελευταία λεπτά.

Κίτρινες: 29’ Ρομέρο, 44’ Φεράρι, 44’ Γκρίλο – 45+2’ Ανσαριφάρντ, 61’ Μάνταλος

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), Βοηθοί: Μωϋσιάδης (Ηπείρου), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (45’ λ.τρ. Ρίνερ), Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Νίνης), Μπαρτόλο, Ρεγκατέν (68’ Ροσέρο), Φερνάντες, Φαν Βέερτ.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμάνσκι, Σιμόες (77’ Σάκχοφ), Μάνταλος (66’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Άμραμπατ (90+1’ λ.τρ. Χατζισαφί), Ανσαριφάρντ (66’ Γκαρσία).