19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Οκτωβρίου 2021 - 18:13

Άξιο διπλό του ΟΦΗ στο Αγρίνιο

Οι Κρητικοί πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 1-2 επί του Παναιτωλικού * Μπορούσαν κι άλλα γκολ οι φιλοξενούμενοι στο β’ ημίχρονο, μετρώντας και δοκάρι

Το παρθενικό του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα -και μάλιστα εκτός έδρας- πήρε ο ΟΦΗ την Κυριακή (17/10) κερδίζοντας με 1-2 τον Παναιτωλικό στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Κρητικοί ήταν άξιοι νικητές της αναμέτρησης του Αγρινίου, καθώς ήταν καλύτεροι, πιο σοβαροί ως ομάδα και κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν ανεβάσει το δείκτη του σκορ υπέρ τους με την εικόνα τους – ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο.

Από την άλλοι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο καλό και σε γενικές γραμμές ισορροπημένο πρώτο μισό του ματς, αλλά στο δεύτερο 45λεπτο ξέμειναν από δυνάμεις. Σε όλα αυτά θα πρέπει να επισημανθεί ότι αν ο Παναιτωλικός δεν είναι κάτω από τα γκολπόστ του τον Μελίσσα θα είχε… τελειώσει πολύ νωρίτερα στη διεκδίκηση του αγώνα, καθώς ο Έλληνας γκολκίπερ με τις επεμβάσεις του ήταν αυτός, που την κράτησε στο γκολ και μέσα στο παιχνίδι μέχρι το ύστατο σφύριγμα του ρέφερι.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος και πήρε άξια τη νίκη, που τον ανέβασε ψυχολογικά – βαθμολογικά μετρώντας πλέον 7 πόντους και προσπερνώντας τους Αγρινιώτες, οι οποίοι έμειναν στους 5.

Ορεξάτος αρχικά ο Παναιτωλικός, αλλά ο ΟΦΗ αντέδρασε γρήγορα και τελικά το γύρισε

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έδειξαν μεγάλη διάθεση αρχικά, είχαν φρεσκάδα και ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς νωρίς το σκορ όταν στο 7’ με κεφαλιά του Καρέλη…

Ο ΟΦΗ, ωστόσο, αντέδρασε γρήγορα… Ο Λάμπρου προκάλεσε τρύπα στα δεξιά της περιοχής του Παναιτωλικού, έκανε μια σέντρα – σουτ κοντά στο πρώτο δοκάρι και από θέση μέσα πλάγια για να καταλήξει στα δίχτυα από το πόδι του Μάλη, που με αυτογκολ έγραψε το 1-1 στο 17’.

Παρά την ψυχρολουσία οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο σε ένα ωραίο ματς με καλό ρυθμό…

Τα δεδομένα, ωστόσο, στο β’ ημίχρονο άλλαξαν οι «ασπρόμαυροι» του Νίκου Νιόπλια όσο περνούσε η ώρα έδειχναν πιο ομάδα, άρχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και να απειλούν… Στο 60’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Καρέλη (μέσω VARπου ήταν), το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα ο Νέιρα από τα 11 μέτρα για το 1-2.

Όσο για το τελευταίο ημίωρο; Οι Κρητικοι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να βάλουν και το τρίτο γκολ, αλλά είτε ο Μελίσσας είτε το δοκάρι (σε σουτ του Ντουρμισάι στο 80’) είπαν «όχι». Κι όλα αυτά με τους γηπεδούχους να αδειάζουν και να μην βοηθιούνται από τις αλλαγές, ενώ αντιθέτως οι διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο των Κρητικών να δίνουν φρεσκάδα και ενέργεια.

Καλύτεροι για τους νικητές οι Νέιρα, Μεγιάδο και οι Λάμπρου, Τοράλ όσο είχαν δυνάμεις οι δύο τελευταίοι, ενώ από τους ηττημένους πέραν του Μελισσά, στους διακριθέντες συγκαταλέγονται οι Λούι και Ντουάρτε.

Χωρίς ιδιαίτερα θέματα και προβλήματα η διαιτησία του Γρατσάνη (Τρικάλων) Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας) 4ος: Κουκουλάς (Λέσβου) VAR: Τζήλος (Λάρισας) ΑVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 60’ Καρέλης - 23’ Νέιρα, 69’ Καστάινιος, 88’ Γιαννούλης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι (78' Κορνέλιους), Αντούνες (78' Αποστολάκης), Μαλής, Βργκοτς, Τσιγγάρας (63' Φλόρες), Βαρόνε, Μόρσεϊ (63' Ζέστεντ), Καρέλης (78' Χρ. Μπελεβώνης), Ντουάρτε, Βέργος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Βούρος, Πασαλίδης (74' Σελίμοβιτς), Μεγιάδο, Γκαγέγκος, Τοράλ (57' Καστάινιος), Νέιρα, Λάμπρου (70' Ντουρμισάι), Φαν Ντάινεν (70' Γιαννούλης).