28/03/2024
Ειδήσεις | Πέμπτη 7 Οκτωβρίου 2021 - 23:42

Mεγάλη ανατροπή η Γαλλία και πάει για την κούπα του Nations League

Έχανε με 2-0 από το Βέλγιο, για να κερδίσει τελικά με 3-2 και προκρίθηκε στον τελικό

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε το βράδυ της Πέμπτης (7/10) στο «Αλιάντς Στάντιουμ» του Τορίνο, με τη Γαλλία να επικρατεί με 3-2 του Βελγίου και να προκρίνεται στον τελικό του Νations League.

Στον δεύτερο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ οι «τρικολόρ» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο Καράσκο άνοιξε το σκορ στο 37' και τρία λεπτά αργότερα ο Λουκάκου πέτυχε το 2-0.

Ωστόσο, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έβγαλαν σπουδαία αντίδραση στο β' ημίχρονο, για να μειώσουν αρχικά με τον Μπενζεμά στο 62', ενώ ισοφάρισε ο Εμπαπέ στο 69' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 87' δεν μέτρησε γκολ του Λουκάκου ως οφσάιντ με τη συνδρομή του VAR και η... ολική επαναφορά των Γάλλων ολοκληρώθηκε με το γκολ του Τεό Ερναντέζ στο 90'.

Έτσι, στον κυριακάτικο (10/10) τελικό η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.