28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 6 Οκτωβρίου 2021 - 20:44

Χάρηκε στην παράταση η ΑΕΛ

Επικράτησε στη Ρόδο του Διαγόρα με 2-1 και περιμένει τον επόμενο αντίπαλό της στο Κύπελλο Ελλάδας

Την παρουσία της στο Κύπελλο Ελλάδας συνεχίζει η ΑΕΛ, παίρνοντας το διπλό την Τετάρτη (6/10) με 2-1 επί του Διαγόρα στην παράταση για τον 4ο γύρο.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία στο 27', με τον Πίσπα να πιάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να περνά μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα απάντησαν οι «βυσσινί» στις ευκαιρίες, καθώς ο Νικολιάς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Μπίντσης απέκρουσε δύσκολα.

Στο 41' ήρθε το 0-1 με τον Μαυριά να βρίσκει δίχτυα με ωραίο πλασέ, ενώ στο 52' ήταν για λίγο άστοχο το πλασέ του Νικολιά.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό απείλησε για το 1-1 ο Κουιρουκίδης κάνοντας το πλασέ πέφτοντας και με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την ισοφάριση εντέλει να έρχεται με το σουτ του Ραφίνια εντός περιοχής στο 78ο λεπτό.

Η πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου ήρθε για τους Θεσσαλούς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκου στο 97', παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Τσιαντούλα σε σουτ που έκανε ο Γιάκος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τους Φίλο και Δελή, αμφότεροι του Συνδέσμου Βοιωτίας.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ (82' Σάιμπερτ), Σινγκ (56' Ραφίνια) Γιώργου, Ρουγκάλας, Λαμπίρης (65' Καβαλιέρι), Μουμίν, Πίσπας (56' Ντος Σάντος), Ζούνης (65' Τσιαντούλας), Τάτσης (110' Παραστατίδης), Κουιρουκίδης.

ΑΕΛ (Κώστας Φραντζέσκος): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Μαϊδανός (87' Συμελίδης), Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κ. Παπαγεωργίου (107' Θεολόγου), Κολομπίνο, Γλυνός (59' Θ. Παπαγεωργίου), Νικολιάς (74' Γιάκος), Μαυριάς (74' Πατράλης), Όγκμποε (74' Κούστα).