18/04/2024
Champions League | Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2021 - 21:59

Στην κορυφή η Αταλάντα

Κέρδισε με 1-0 τη Γιουνγκ Μπόις για τον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ * Τετράσφαιρη η Ζενίτ κόντρα στη Μάλμε (4-0)

Την πρώτη νίκη στον 6ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε την Τετάρτη (29/9) η Αταλάντα, κερδίζοντας εντός έδρας τη Γιουνγκ Μπόις με 1-0.

Ο Πεσίνα στο 68' σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και οι «μπεργκαμάσκι» με 4 βαθμούς έπιασαν κορυφή, ενώ οι Ελβετοί δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά το σπουδαίο τρίποντο που είχαν πάρει στην πρεμιέρα ενάντια στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πρώτη νίκη και για τη Ζενίτ στον 8ο όμιλο, που είχε εύκολο έργο κόντρα στη Μάλμε και με το επιβλητικό 4-0 έφτασε τους 3 βαθμούς μετά τη 2η αγωνιστική, ενώ οι Σουηδοί είναι στο μηδέν.

Ο Κλαουντίνιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, με τον Κουζιάγεφ να πετυχαίνει το 2-0 στο 49' κι ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αχμέντχοτζιτς.

Με 11 εναντίον 10 το έργο των Ρώσων απλουστεύθηκε ακόμη περισσότερο, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τα γκολ των Σουτόρμιν στο 80' και Γουέντελ στο 90'+4.