18/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2021 - 18:51

Παθιασμένο το Αιγάλεω, πέταξε εκτός Κυπέλλου τα Χανιά

Στην παράταση το «Σίτι» επικράτησε με 2-1 των «δελφινιών» * Καλύτεροι οι νικητές στη μεγαλύτερη διάρκεια και συνεχίζουν στη δ' φάση του θεσμού * Ματς με δυο πέναλτι και τρεις αποβολές στο «Ελ Πάσο»

Μια σπουδαία πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε το Αιγάλεω την Τετάρτη (29/9), κερδίζοντας στην παράταση τα Χανιά με 2-1 στο «Ελ Πάσο».

Στο ματς που ολοκλήρωσε την 3η φάση του θεσμού, η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και πήρε δίκαια το «εισιτήριο», περιμένοντας την κλήρωση της Πέμπτης (30/9) για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της ή είναι από τις τυχερές που περάσουν χωρίς αγώνα στον 5ο γύρο.

Στο γήπεδο της Καλλιθέας οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν σημαντική ευκαιρία στο 16' για να ανοίξουν το σκορ, με τον Τσιλιγκίρη να πιάνει ωραίο σουτ και τον Κουτζαβασίλη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Οι Κρητικοί ήταν αυτοί, πάντως, που βρήκαν πρώτοι το γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς στο 40', παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα σε ανατροπή του Κογιέτε από τον Μαγκάκη.

Στο β' ημίχρονο το «Σίτι» πήρε από τα πρώτα λεπτά τα ηνία και στο 48' ισοφάρισε με πέναλτι του Τσιλιγκίρη, πέναλτι που κέρδισε ο Τριμμάτης για κράτημα από τον Βάρκα, ενώ στο 66' ο Μπαρμπαρούσης καθυστέρησε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, για να τον κόψει ο Καμαρά και μπλόκαρε κατόπιν ο Κουτζαβασίλης.

Στο 73' τα Χανιά απείλησαν με μία καλή εκτέλεση φάουλ Τριανταφυλλάκου, που έδιωξε σε κόρνερ ο Σικαλιάς, για να προκύψει μια σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων στο 82' κι ένα λεπτό αργότερα αμφότερες έμειναν με 10, καθώς αποβλήθηκαν ο Τσιλιγκίρης και ο Τριανταφυλλάκος.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στο 93' ο Χοτζάλι με κεφαλιά εκμεταλλεύθηκε το σημαντικό λάθος του Κουτζαβασίλη ύστερα από γέμισμα του Αναστασίου, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου πίεσαν για το 2-2, στο 119' όμως ο αφύλακτος Πατάπης αστόχησε με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι στα δεξιά, για να προκύψει και νέα αποβολή για τους φιλοξενούμενους στο 120', με τον Παναγιωτούδη να αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λάμπρου του Συνδέσμου Εύβοιας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Κωνστάντιο και Πριόνα.

Κίτρινες: 39' Μαγκάκης, 105'+2 Καθάριος - 51' Παναγιωτούδης, 53' Ζιούλης.

Κόκκινες: 83' Τσιλιγκίρης - 83' Τριανταφυλλάκος, 120' Παναγιωτούδης.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Μαγκάκης (114' Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (77' Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (67' Χοτζάλι), Τριμμάτης (77' Καθάριος, 114' Καλύβας), Σαμπανίδης (60' Μπαρμπαρούσης).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε (55' Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (55' Τσαμούρης), Καμαρά, Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης (55' Τριανταφυλλάκος), Καρλίτος (94' Πατάπης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (67' Κολλάς), Μπαΐροβιτς (73' λ. τρ. Βογιατζής).