Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2021 - 15:40

LIVE ενημέρωση Αιγάλεω - Χανιά 2-1 (τελικό)

Το a-sports.gr βρίσκεται στο γήπεδο της Καλλιθέας για να σας ενημερώνει σε ανοιχτή γραμμή για την εξέλιξη της νοκ άουτ αναμέτρησης της γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

- ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ ΜΕ F5 από υπολογιστές ή την αντίστοιχη εντολή από τα κινητά

16.00: Αιγάλεω - Χανιά 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

48' Τσιλιγίρης (πέν), 93' Χοτζάλι (κεφ) - 40' Μπαΐροβιτς (πέν)

- 120': Με εννέα μένουν τα Χανιά. Ο Παναγιωτούδης με δεύτερη κίτρινη αποβάλλεται.

- Μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 119΄για τα Χανιά ο Πατάπης, πλασέ μόνος στο δεύτερο δοκάρι στα δεξιά, άουτ!

- 114': Δύο αλλαγές για το Αιγάλεω: Παναγιώτου και Καλύβας αντί Μαγκάκη και Καθάριου.

-Έχουν ανέβει τα Χανιά στο β' ημίχρονο της παράτασης και πιέζουν πλέον, τα παίζουν όλα για όλα για να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν την πρόκριση στα πέναλτι...

- 105+2': Κίτρινη στον Καθάριο

- 94': Αλλαγή για τα Χανιά: Πατάπης αντί Καρλίτος.

* Μεγάλη ευθύνη του Κουτζαβασίλη στο 2-1 στο 93'. Έγινε γέμισμα από Αναστασίου, ενώ φαίνεται να ελέγχει στον αέρα την μπάλα, τη χάνει τόσο όσο ο Χοτζάλι με κεφαλιά να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ ο γκολκίπερ των Κρητικών, αλλά δεν έχει δίκιο. Κανονικό το γκολ, σωστός ο ρέφερι, που ήταν και πάλι κοντά στη φάση.

* 18.00: Ξεκίνημα α' ημιχρόνου (15') παράτασης

-Συμπληρώθηκαν τα 90': Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων, αν δεν αλλάξει κάτι πάμε σε ημίωρη παράταση...

- 83' Κόκκινη σε Τριανταφυλλάκο από τα Χανιά και Τσιλιγκίρη από το Αιγάλεω για τα επεισόδια ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Με δέκα και οι δύο ομάδες.

- 82': Σύρραξη μεταξύ ποικτών στο γήπεδο της Καλλιθέας... Μικρή διακοπή.
- 77': Δύο αλλαγές για το Αιγάλεω: Καθάριος αντί Τριμμάτη και Σκεντεράι αντί Πιαστόπουλου.
- 73': Αναγκαστική για τα Χανιά: Βογιατζής αντί Μπαΐροβιτς.
* Καλή εκτέλεση φάουλ Τριανταφυλλάκου στο 73', έδιωξε σε κόρνερ ο Σικαλιάς.

* Καλύτερο το Αιγάλεω και στο β' ημίχρονο... Έχασε σημαντική ευκαιρία όταν ο Μπαρμπαρούσης καθυστέρησε να πλασάρει από πλεονεκτική θέση για να τον κόψει ο Καμαρά στο 66' και εν συνεχεία να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των Χανίων.

- 67': Αλλαγή για τα Χανιά: Κόλλας αντί Βάρκα
- 67': Αλλαγή για το Αιγάλεω: Χοτζάλι αντί Καββαδία.

- 60' Αλλαγή για το Αιγάλεω: Μπαρμπαρούσης αντί Σαμπανίδη.

- 55': Τριπλή αλλαγή για τα Χανιά: Καψάλης αντί Κογιέτε, Τριανταφυλλάκος αντί Βασιλακάκη και Τσαμούρης αντί Παντεκίδη.

* Κίτρινη στον Ζιούλη στο 53'

* Ο Τριμμάτης μέσα στην περιοχή κρατήθηκε από τον Βάρκα στιγμιαία και έπεσε, ο διαιτητής Λάμπρου ήταν κοντά και έκρινε ότι υπάρχει παράβαση. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, το γεγονός ότι ο ρέφερι είχε καλή εικόνα του δίνει το πλεονέκτημα. Δίνονται πάντως, ούτως ή άλλως τέτοιες παραβάσεις, δεν είναι "θέατρο", υπάρχει κράτημα φανέλας.

* Καλύτερο το Αίγαλεω στο α' ημίχρονο, αλλά τα Χανιά κόντρα στη ροή του ματς κατάφεραν με το εύστοχο πέναλτι να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

* Το πέναλτι προήλθε από ανατροπή του Κογιέτε από τον Μαγκάκη στο 39' (υπήρξε παράβαση - σωστή απόφαση του ρέφερι Λάμπρου), που έδειξε και κίτρινη στον αμυντικό του Αιγάλεω.

* Μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω στο 16' με τον Τσιλιγκίρη, αλλά τον Κουτζαβασίλη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ.

* Με κυανόλευκες εμφανίσεις το Αιγάλεω με κόκκινες τα Χανιά...

-Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης για το Αιγάλεω επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους: Σικαλιά, Μαγκάκη, Αναστασίου, Παπανικόλα, Βλάχο, Λάσκαρη, Πιαστόπουλο, Τσιλιγκίρη, Καββαδία, Τριμμάτη, Σαμπανίδη.

-Ο Νίκος Παπαδόπουλος για τα Χανιά ξεκινά με τους: Κουτζαβασίλης, Κογιέτε, Ζιούλης, Παντεκίδης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης, Καρλίτος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Μπαΐροβιτς.