20/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:56

Ο Ιωνικός είναι εδώ, όπως παλιά!

Ψυχωμένοι οι Νικαιώτες, πήραν μεγάλη νίκη με 1-0 επί του Άρη στη Νεάπολη και έκαναν σεφτέ τριπόντων στη Σούπερ Λίγκα 1 * Σκόρερ ο Άοσμαν στο 86’ με γκολάρα από τα 30 μέτρα

Θύμισε Ιωνικό από τα παλιά... Η ομάδα της Νίκαιας πήρε μεγάλη νίκη επί του Άρη με 1-0, στο γήπεδο της Νεάπολης, την Παρασκευή (17/9), δείχνοντας πως είναι εδώ μετά από 14 χρόνια απουσίας από την Σούπερ Λίγκα 1.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο και έδειξε πως ήθελε περισσότερο τους τρεις βαθμούς, όντας μάλιστα και πιο αποτελεσματική απέναντι στους προβλέψιμους «κίτρινους», που είχαν μεγάλο πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και όχι μόνο.

Γενικότερα, οι Θεσσαλονικείς παρουσίασαν μία πολύ κακή εικόνα στο γήπεδο, δείχνοντας πως δεν είχαν συνοχή και ομοιογένεια, παρότι ο Ιωνικός είχε μόλις δύο τελικές προσπάθειες στο ματς, με τη μία εξ αυτών να ήταν το φανταστικό γκολ του Άοσμαν.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε να υπάρχει ένας καλός ρυθμός, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Ιωνικός από την άλλη έκλεινε καλά τους διαδρόμους περιμένοντας να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση.

Στο 21’, ο Λένις σκόραρε για τους γηπεδούχους αλλά το γκολ του Κολομβιανού άσου ακυρώθηκε σωστά έπειτα από χρήση VAR, καθώς ο ίδιος ήταν εκτεθειμένος, ενώ έγινε και αναγκαστική αλλαγή επτά λεπτά μετά. Μάλιστα, οι πρώτες εκτιμήσεις των ανθρώπων του Ιωνικού έκαναν λόγο για θλάση 2ου βαθμού.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως το ήθελε η ομάδα της Νίκαιας, με τον Άρη να μένει μακριά από την περιοχή των «κυανόλευκων».

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός δεν θέλησε να ρισκάρει και έτσι θωράκισε την άμυνά του, με την είσοδο του Κάνιας να δίνει πνοή στη μεσαία γραμμή της ομάδας της Νίκαιας για το υπόλοιπο του αγώνα.

Από την πλευρά τους, οι «κίτρινοι» βρήκαν δύο φορές ανοιχτή την άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο οι κεφαλιές των Χαϊροβιτς και Αλί στο 81’ και στο 84’ δεν βρήκαν στόχο. Εν τέλει, ο Ιωνικός με τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου κατάφερε να πάρει μία μεγάλη και ιστορική νίκη. Ο Άοσμαν με φανταστικό φαλτσαριστό σουτ κρέμασε τον Ντένις και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παράθυράκι» του Βραζιλιάνου γκολκίπερ, που φέρει ευθύνη, για το 1-0.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πανικοβλήθηκε και δεν κατάφερε να πάρει απολύτως τίποτα από τις μεγάλες και μακρινές μπαλιές που επιχειρούσε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρωταγωνιστές των γηπεδούχων ήταν φυσικά οι Άοσμαν και Κάνιας, αλλά και ο Τσιγκρίνσκι που έδειξε σταθερότητα στην άμυνα με την εμπειρία του. Αντίθετα, κανένας ποδοσφαιριστής δεν διασώθηκε από πλευράς Άρη, ούτε αυτοί που μάλιστα πέρασαν ως αλλαγή.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους Ψαρρή (Ζακύνθου) και Κόλλια (Ηπείρου). Τέταρτος ήταν ο Τσέτσιλας (Γρεβενών).

Στο VAR βρέθηκε ο Φωτιάς (Πέλλας), ενώ AVAR ήταν ο Παπαδάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 11’ Ντάλσιο, 23’ Λένις, 25’ Γκοτσούλιας, 85’ Καμπράλ - 68’ Σάσα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Μύγας, Γκοτσούλιας (λ.τρ. 54’ Κάνιας), Ντάλτσιο, Γκαμπράλ (88’ Κιάκος), Αοσμάν (88’ Βαφέας), Λένις (λ.τρ. 28’ Ματσούκας), Τουράμ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάκιτς (57’ Γκάνεα), Λούκας Σάσα, Ντιαγέ, Μπερτόγλιο (46’ Άλι), Μαντσίνι (68’ Χαΐροβιτς), Ιτούρμπε (46’ Μπρούνο Γκάμα), Καμαρά (82’ Μάνος).