19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:11

Δεν ήταν αποτελεσματικός ο Αστέρας και... κουλούρια στο Αγρίνιο

Στο 0-0 με τον Παναιτωλικό έμεινε η ομάδα της Τρίπολης

Δεν -Χ-άρηκε κανείς... Στο «στείρο» 0-0 έμειναν το Σάββατο (11/9) στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός και ο Αστέρας Τρίπολης για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε και πολλές συγκινήσεις να προσφέρει σε όσους το παρακολούθησαν.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν κάτι περισσότερο από μέτριο, ενώ στο δεύτερο μέρος ήταν σίγουρα ανώτερη η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς, που δεν είχε όμως την ουσία στις ευκαιρίες που δημιούργησε και προέκυψε εντέλει η «λευκή» ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί και στο δεύτερο μισό του ματς ήταν εμφανές ότι το κύριο μέλημα ήταν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα, με τον γκολκίπερ Ροντρίγκες να ξεχωρίζει κι ενώ γενικά τα πήγαν καλά ανασταλτικά οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο 80' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μαλή, αλλά ο διαιτητής Τσακαλίδης έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας κι ενώ δεν υπήρξε και κάποια αντίδραση από το VAR.

Παιχνίδι κέντρου έγινε στο α' ημίχρονο, με τους Αρκάδες να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, δεν έβρισκαν όμως ελεύθερη διάβαση για να ανησυχήσουν τον Ροντρίγκες.

Ο Καρέλης, από την άλλη, είχε μια καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό στο 40', για να ακολουθήσει η απόλυτη υπεροχή του Αστέρα στο δεύτερο μέρος και τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις θα μπορούσε να έρθει το γκολ, αλλά και ο Ριέρα στο 50' και ο Μπαράλες στις καθυστερήσεις αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Τα «καναρίνια» δεν έβγαζαν επιθετικές αρετές στο παιχνίδι και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Αλεξέα του Συνδέσμου Μεσσηνίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας και βοηθός ο Πάτρας του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 69' Μόρσεϊ - 55' Μπαράλες, 67' Ατιένθα, 87' Καρμόνα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι, Χουχούμης, Κορνέλιους, Μαλής, Τσιγγάρας, Βαρόνε, Μόρσεϊ (74' Βέργος), Ντίας, Μεντόσα, Καρέλης (85' Μπελεβώνης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (88' Γκαρθία), Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (74' Μπενίτο), Κρέσπι (88' Γκόμες), Ριέρα (54' λ. τρ. Καπίγια), Μπαράλες.