19/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:45

Φιλικά τετράσφαιρος ο ΠΑΣ Γιάννινα

Επιβλήθηκε με 4-1 του Θεσπρωτού στο ΠΕΑΚΙ

Την ευκαιρία να κάνει νέες δοκιμές είχε την Τετάρτη (1/9) ο Ηρακλής Μεταξάς, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κερδίζει με 4-1 τον Θεσπρωτό σε φιλικό ματς στο ΠΕΑΚΙ.

Αποκάλυψη για τους Ηπειρώτες ήταν ο 18χρονος μέσος Γιώργος Ζώνιος της Κ19, που έπαιξε στο α' ημίχρονο κι έβαλε δύο γκολ, αν και από δικό του λάθος είχε ισοφαρίσει προσωρινά η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα, ενώ κεφάτος ήταν και ο Περέα με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Στο 3ο λεπτό, λοιπόν, ο Ζώνιος από κοντά αξιοποίησε το γύρισμα του Περέα από δεξιά και άνοιξε το σκορ, με το 1-1 να έρχεται στο 21' και με τον Σαραντίδη να βρίσκει δίχτυα με πλασέ μετά το λανθασμένο γύρισμα του νεαρού παίκτη προς τον Λοντίγκιν.

Στο 32' όμως ο Ζώνιος έγραψε το 2-1 μετά από νέα ωραία προσπάθεια του Περέα, ενώ στο 41' ο Κόντε με κεφαλιά ψαράκι χρίστηκε με τη σειρά του σκόρερ ύστερα από σέντρα του Μπρένερ.

Στο 48' ο Μπρένερ εκτέλεσε φάουλ, ο Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα και με πανομοιότυπο σχεδόν τρόπο, καθώς ο Μπρένερ εκτέλεσε άλλο ένα φάουλ, με τον Εραμούσπε να κάνει την κεφαλιά και με νέα κεφαλιά ο Περέα πέτυχε το τέταρτο τέρμα του ΠΑΣ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν (46' Σούλης), Οικονομόπουλος, Ρίζος, Εραμούσπε (74' Ντόντης), Παντελάκης, Καραχάλιος (46' Κάργας), Σιόντης, Μπρένερ, Ζώνιος (46' Ντομίνγκεθ), Περέα (58' Γερονικολός), Κόντε (74' Μαχαιράς).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Ντ' Αλέσιο, Βαλέντε, Σταυρίδης, Πούφλης, Πατσέκο, Μπίκας, Σαραντίδης, Κωνσταντίνου, Γκανσιέρ, Αντωνιάδης.

Έπαιξαν στο β' ημίχρονο και οι: Δ. Παππάς, Διγκόζης, Σεμερτζάκης, Βασιλάκης, Τζιε, Λύγκας, Ρομέρο, Στεργίου, Βαταμίδης, Σουμά, Ε. Παππάς.

Πηγή ΦΩΤΟ: theball