19/04/2024
ΑΕΚ | Κυριακή 29 Αυγούστου 2021 - 20:54

Κέρδος ο Άμραμπατ, αλλά αμυντικά... χωνί η ΑΕΚ και τέσσερα γκολ από τον Βόλο!

Φιλική ήττα με 4-3 για την Ένωση, που ήταν πολύ προβληματική στα μετόπισθεν * Δύο ασίστ ο κεφάτος Μαροκινός και δύο γκολ ο δραστήριος Τάνκοβιτς

Καλά κρατούν τα... καμπανάκια για την ΑΕΚ του Βλάνταν Μιλόγεβιτς... Την Κυριακή (29/8) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο έχασε με 4-3 από τον Βόλο σε φιλικό παιχνίδι, με την ανασταλτική της λειτουργία να είναι αποκαρδιωτική και είναι δεδομένο ότι χρειάζεται πολλή δουλειά η Ένωση για να βελτιωθεί και σε αυτόν τον τομέα.

Τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι τα πράγματα ήταν καλύτερα χάρη κυρίως στην ποιότητα του Νορτίν Άμραμπατ, με τον Μαροκινό άσο να αναστατώνει τα μετόπισθεν της ομάδας του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ενώ από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν δύο γκολ.

Δραστήριος ήταν και ο Τάνκοβιτς, που σκόραρε δις και ίσως η άφιξη στο ρόστερ του Τσούμπερ να τον ταρακούνησε.

Οι Βολιώτες, από την πλευρά τους, έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία στην επίθεση και δεν είναι μικρό πράγμα, έστω και σε φιλική αναμέτρηση, να σημειώνουν τέσσερα γκολ κόντρα σε έναν από τους «μεγάλους» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, στο 13' ο Τζαβέλλας έπιασε μια κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους μετά το 20' και ο Μπαρτόλο στο 26ο λεπτό έκανε ένα ωραίο σουτ που ήταν για λίγο άστοχο.

Στο 36' ο Μπαριέντος άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Ρεγκατίν σε ανατροπή του από τον Σάκχοφ, ενώ στο 49' ο Ροσέρο βγήκε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φερνάντες, που με σουτ εντός περιοχής σημείωσε το 2-0.

Η Ένωση μείωσε στο 53' με κεφαλιά του Τάνκοβιτς ύστερα από σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, αλλά στο 60' πάλι βγήκαν στην αντεπίθεση οι «κυανέρυθροι» και ο Φερνάντες, αποφεύγοντας υπέροχα τον Τζαβέλλα, χρίστηκε εκ νέου σκόρερ για το 3-1.

Η μπάλα συνέχιζε να πηγαίνει πάνω κάτω, με τον Τάνκοβιτς στο 75' να ανατρέπεται από τον Κλέιμαν και ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με το οποίο διαμορφώθηκε το 3-2, ενώ στο 79' ο Μάνταλος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση, για να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

Από την άσπρη βούλα ήρθε και το 4-2 στο 84' και ήταν ο Ρεγκατίν αυτός που βρήκε δίχτυα, σε παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα για ανατροπή του Πουρίτα από τον Ραντόνια, με τον Ανσαριφάρντ στο 86' να διαμορφώνει με κεφαλιά το τελικό αποτέλεσμα ύστερα από το κόρνερ που εκτέλεσε από αριστερά ο Άμραμπατ.

BOΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Φεράρι, Ρομέρο, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ροσέρο, Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φερνάντες.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μιτάι (81' Ραντόνια), Βράνιες (63' Μήτογλου), Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (61' Γαλανόπουλος), Σάκχοφ (46' Μάνταλος), Τάνκοβιτς, Άμραμπατ, Αραούχο (61' Ανσαριφάρντ).