18/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 22 Αυγούστου 2021 - 18:23

Έχασε βαθμούς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Περιορίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 με τη Σαουθάμπτον * Ο Εσπίριτο Σάντο «πλήγωσε» τη Γουλβς

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, φεύγοντας την Κυριακή (22/8) με το ισόπαλο 1-1 από την έδρα της Σαουθάμπτον για τη 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «άγιοι» προηγήθηκαν στο 30' με αυτογκόλ του Φρεντ, ισοφάρισε ο Γκρίνγουντ στο 55ο λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν και στο νικητήριο τέρμα οι «κόκκινοι διάβολοι», που προέρχονταν από το ευρύ 5-1 στην πρεμιέρα με τη Λιντς.

Την ίδια στιγμή, ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο γύρισε ως αντίπαλος στο «Μολινό» και «πλήγωσε» τη Γουλβς, καθώς η Τότεναμ νίκησε με 1-0 την πρώην ομάδα του Πορτογάλου προπονητή κι έκανε το 2 στα 2.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντέλε Άλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 9', με τον άσο των «σπιρουνιών» να το έχει κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ύστερα από την ανατροπή του από τον πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Ζοζέ Σα.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (21/8)

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 2-0 (18' Ζότα, 69' Μανέ)

Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 2-0 (45'+3 Ινγκς, 62' πέν. Ελ Γκαζί)

Κρίσταλ Πάλας - Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς - Έβερτον 2-2 (41' Κλιχ, 72' Ραφίνια - 30' πέν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50' Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι - Νόριτς 5-0 (7' αυτ. Κρουλ, 22' Γκρίλις, 64' Λαπόρτ, 71' Στέρλινγκ, 84' Μαχρέζ)

Μπράιτον - Γουότφορντ 2-0 (10' Nτάφι, 41' Μοπέ)