20/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Αυγούστου 2021 - 21:08

Σόκαρε με Σον τη Σίτι η Τότεναμ

Νίκη 1-0 για τα «σπιρούνια» απέναντι στους πρωταθλητές * Εντυπωσιακή η Γουέστ Χαμ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» 4-2 τη Νιουκάστλ

Την εξαιρετική παράδοση που έχει απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι διατήρησε η Τότεναμ η οποία επικράτησε με 1-0 της πρωταθλήτριας Αγγλίας την Κυριακή (15/8) στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ.

Παρά την απουσία του Χάρι Κέιν τα «σπιρούνια» ήταν ψυχωμένα και χάρις σε τέρμα του Σον έφτασαν στην τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη απέναντι στους «Πολίτες», ενώ ο Νοτιοκορεάτης πέτυχε τέταρτο συνεχόμενο γκολ κόντρα στην ομάδα του Γκουαρδιόλα.

Ο Καταλανός τεχνικός υπέστη για πρώτη φορά στην προπονητική του καριέρα τέσσερις σερί ήττες από την ίδια ομάδα, εν αντιθέσει με τον προπονητή των «πετεινών», Νούνο Εσπίριτο Σάντο που έκανε ιδανικό ντεμπούτο.

Δυνατά ξεκίνησε η Σίτι με ευκαιρίες των Γκουντογκάν, Φερναντίνιο, Κανσέλο, ενώ η Τότεναμ απείλησε με τον Σον το σουτ του οποίου πέρασε ξυστά άουτ από το δοκάρι του Έντερσον σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Ότι δεν κατάφερε ο Σον στη φάση αυτή το πέτυχε στο 55’ και με ένα εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Έντερσον για το 1-0 που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Στο έτερο ματς της ημέρας η Γουέστ Χαμ εντυπωσίασε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και έφτασε σε σπουδαία νίκη απέναντι στη Νιουκάστλ με 4-2, η οποία προηγήθηκε δις στην αναμέτρηση, αλλά χωρίς να καταφέρει να αποκομίσει βαθμολογικό όφελος.

Οι «καρακάξες» άνοιξαν το σκορ στο 5’ με τον Γουίλσον, ωστόσο στο 18’ ο Κρέσγουελ έκανε το 1-1, με τον Μέρφι να σημειώνει στο 40’ το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Μπενραχμά στο 53’ έφερε ξανά το ματς στην ισορροπία (2-2) και μέσα σε τρία λεπτά τα «σφυριά», έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα. 2-3 ο Σούτσεκ στο 63’ και 2-4 τρία λεπτά μετά ο Αντόνιο.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (13/8)

Μπρέντφορντ - Άρσεναλ 2-0 (22' Κάνιος, 73' Νόργκααρντ)

Σάββατο (14/8)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λιντς 5-1 (30', 54', 60' Μπρούνο Φερνάντες, 52' Γκρίνγουντ, 68' Φρεντ - 48' Έιλινγκ)

Γουότφορντ - Άστον Βίλα 3-2 (10' Ντένις, 42' Σαρ, 67' Ερνάντες - 70' ΜακΓκιν, 90+7' πέν. Ινγκς)

Έβερτον - Σαουθάμπτον 3-1 (47' Ριτσάρλισον, 76' Ντουκουρά, 81' Κάλβερτ-Λιούιν - 22' Άρμστρονγκ)

Λέστερ - Γουλβς 1-0 (41' Βάρντι)

Μπέρνλι - Μπράιτον 1-2 (2' Ταρκόφσκι - 73' Μοπέ, 78' ΜακΆλιστερ)

Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (27' Αλόνσο, 40' Πούλισικ, 58' Τσαλόμπα)

Νόριτς - Λίβερπουλ 0-3 (26' Ζότα, 65' Φιρμίνο, 76' Σαλάχ)

Κυριακή (15/8)

Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 2-4 (5' Γουίλσον, 40' Μέρφι - 18' Κρέσγουελ, 53' Μπενραχμά, 63' Σούτσεκ, 66' Αντόνιο)

Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (55' Σον)