24/04/2024
ΛΑΜΙΑ | Τετάρτη 4 Αυγούστου 2021 - 22:06

Με κεφάτο Ρόμανιτς η Λαμία κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα

Φιλική επικράτηση για τους Φθιώτες με 2-0 * Ένα γκολ και μία ασίστ από τον Σέρβο μεσοεπιθετικό

Την πρώτη φιλική της νίκη σημείωσε την Τετάρτη (4/8) η Λαμία, επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αθανάσιος Διάκος».

Οι Ηπειρώτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Λώλη στο 8' να αστοχεί με πλασέ από κοντινή θέση, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 27' από πλεονεκτικό σημείο.

Στο 42' Μανούσος και Πίρσμαν, για να μην αποβληθούν αφού είχαν ανοίξει κόντρα, αντικαταστάθηκαν, ενώ οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν σαφώς ανώτεροι στο β' ημίχρονο και ο Ρόμανιτς άνοιξε το σκορ στο 50' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ο ίδιος.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σέρβος μεσοεπιθετικός σούταρε μετά από σέντρα του Σαραμαντά από αριστερά, για να φύγει ελάχιστα άουτ η μπάλα, με τον άσο των Φθιωτών να μην μπορεί και στο 79' να φτάσει σε ένα δεύτερο προσωπικό γκολ, καθώς έπιασε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90'+1 ο Βλαχομήτρος, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα αξιοποίησε με γυριστό σουτ την ασίστ του Ρόμανιτς από αριστερά, ο οποίος ήταν αναμφίβολα ο mvp αυτού του φιλικού αγώνα.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Παλαβαντισβίλι, Μανούσος (42' Ρόμανιτς), Καραμάνος, Ταϊρόν.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Νούνιες, Γκέντσογλου, Τσούκαλος, Μανουσάκης, Μαζουλουξής, Σκόνδρας, Άνχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος, Νικολόπουλος, Μαργαρίτης, Βλαχομήτρος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν (42' Πήλιος), Ντομίνγκεθ, Καραχάλιος (45'+1 λ. τρ. Λιάσος), Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Λώλης, Περέα.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Αθανασίου, Μπρένερ, Παντελάκης, Μιλιντσεάνου, Κύρκος, Γροσδάνης, Καραγιάννης, Οικονομόπουλος, Σιόντης.

Πηγή ΦΩΤΟ: lamiasports