19/04/2024
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ | Κυριακή 1 Αυγούστου 2021 - 21:29

Ήταν πιο εύστοχος ο Παναιτωλικός...

Φιλικό διπλό με 3-1 επί της Λαμίας για τα «καναρίνια» * Είχαν δοκάρι οι Φθιώτες

Λαμία και Παναιτωλικός διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε φιλικο παιχνίδι την Κυριακή (1/8) και η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πήρε τη νίκη με 3-1 στο «Αθ. Διάκος».

Οι Αγρινιώτες έδειξαν αποτελεσματικότητα στις ευκαιρίες που δημιούργησαν και άνοιξαν το σκορ στο 9', όταν από λάθος του Προβυδάκη από δεξιά ο Ντουάρτε πάσαρε στον Βέργο, που νίκησε στο τετ α τετ τον Σαράνοφ για το 0-1.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 26' ο Μανούσος σούταρε μετά από βαθιά μπαλιά του Γκέντσογλου, για να φύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Προβυδάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρόμανιτς έκανε το τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι για να μπλοκάρει ο Ροντρίγκες, με τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού να εξουδετερώνει και το σουτ του Τζανδάρη στο 31'.

Το 0-2 έγινε στο 37' και σκόρερ ήταν ο Μεντόσα με μακρινό σουτ, καθώς ο Σαράνοφ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι ο Νούνιες για τους Φθιώτες και ο Μανούσος στο 42', ευστοχώντας από την άσπρη βούλα μείωσε σε 1-2, ενώ στο 45' ο Προβυδάκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να χαθεί έτσι η ευκαιρία για την ισοφάριση.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 64', όταν ο Περέιρα σέντραρε από αριστερά, ο Καρέλης έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Καββαδίας με δεύτερη κεφαλιά χρίστηκε σκόρερ.

Στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού ο Ταϊρόν στο 73' συνεργάστηκε ωραία με τον Μανουσάκη και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνά άουτ.

ΛΑΜΙΑ: (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Άνχελ Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Ελευθεριάδης (25' λ. τρ. Μανουσάκης), Νούνιες, Ρόμανιτς, Μανούσος.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Σαραμαντάς, Βύντρα, Μαζουλουξής, Μαργαρίτης, Παλαβαντισβίλι, Τρούμπουλος, Ταϊρόν, Νικολόπουλος, Τσούκαλος, Βλαχομήτρος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Μαλής, Λούι, Χουχούμης, Βργκοτς, Στ. Μπελεβώνης, Φυτόπουλος, Μεντόσα, Ντίας, Ντουάρτε, Βέργος.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Μελίσσας, Μπαρμπόσα, Καββαδίας, Καρέλης, Τσιγγάρας, Κορνέλιους, Περέιρα, Μπελεβώνης, Σκόνδρας.

Πηγή ΦΩΤΟ: lamiara