28/03/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Κυριακή 1 Αυγούστου 2021 - 00:52

Νίκησε ο πεισματάρης Ιωνικός, «καλή» ήττα για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Οι Νικαιώτες έσπασαν το αήττητο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» στα φιλικά, καθώς επικράτησαν με ανατροπή 1-3 μέσα στη Ριζούπολη

Νικηφόρο πέρασμα από τη Ριζούπολη έκανε ο Ιωνικός, που επικράτησε με 1-3 του Απόλλωνα Σμύρνης το βράδυ του Σαββάτου (31/7)… Μάλιστα οι Νικαιώτες του Δημήτρη Σπανού βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να ανατρέψουν υπέρ τους την κατάσταση και έτσι να οδηγήσουν την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στην πρώτη της ήττα στο έκτο συνολικά φιλικό προετοιμασίας.

Ο Ιωνικός έδειξε μεγαλύτερη φρεσκάδα έναντι του αρκετά κουρασμένου Απόλλωνα Σμύρνης σε ένα ματς, στο οποίο κυριάρχησε η δύναμη και όχι η ποιότητα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν με δύο διαφορετικές 11άδες ανά ημίχρονο φάνηκαν επίμονη και πεισματάρηδες με αποτέλεσμα να εκμεταλλευτούν προς το τέλος του 90λεπτου τις αδυναμίες της δοκιμαστικής άμυνας των «κυανόλευκων» του Γιάννη Πετράκη για να καταγράψουν μια δίκαιη επικράτηση γοήτρου.

Το αγωνιστικό τεστ στο «Γ. Καμάρας» στα πρώτα του λεπτά ήταν εντελώς αμφίρροπο με συνεχείς μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής για να ανέβει εν συνεχεία ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος πατούσε καλύτερα στο πρώτο μισό του ματς. Σε αυτό το διάστημα της κυριαρχίας τους οι γηπεδούχοι πέτυχαν και το γκολ, που τους έδωσε το προβάδισμα όταν ο Ντάουντα με πλασέ μέσα από την περιοχή και έπειτα από ωραία κάθετη του Παμλίδη έγραψε το 1-0 στο 14’.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ ούτε μέχρι την ανάπαυλα, καθώς στο 35’ ο Μπουένο ισοφάρισε με κοντινό πλασέ…

Τα δεδομένα, πάντως, στο β’ ημίχρονο διαφοροποιήθηκαν… Ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», που ψαχνόταν για αρκετά λεπτά και μειονεκτούσε στο κέντρο με συνέπεια οι Νικαιώτες να κερδίζουν μπάλες…

Παρόλα αυτά όσο το 1-1 παρέμενε οι «κυανόλευκοι» (οι Νικαιώτες φορούσαν πορτοκαλί εμφανίσεις) είχαν τη μεγαλύτερη φάση, αφού ο Ιωαννίδης με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 67’.

Οι σταδιακές αλλαγές με αρκετούς νεαρούς μοιραία επηρέασαν τους γηπεδούχους και διευκόλυναν το έργο των πιο έμπειρων μέσα στο τερέν φιλοξενούμενων. Έτσι αρχικά στο 81’ο Αοσμαν εκμεταλλεύτηκε «πούλημα» μπάλας, μπήκε από τα αριστερά και με πλασέ έκανε το 1-2 για να διαμορφωθεί το τελικό 1-3 με κεφαλιά του εντελώς αφύλακτου στο δεύτερο δοκάρι Βαφέα στο 86’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στην πραγματικότητα η δυναμικότητα των δύο ομάδων ως προς τις διαφορές δεν αντικατοπτρίζεται από το αποτέλεσμα, αλλά δικαιώνει τον Ιωνικό για τη θέληση που έδειξε. Για τον δε Απόλλωνα Σμύρνης η φιλική ήττα έρχεται σε μια περίοδο της προετοιμασίας εποικοδομητική και θα βοηθήσει πολύ τον Πετράκη για να δει κενά και επιλογές (εξάλλου έγιναν διάφορες δοκιμές όπως για αρκετά λεπτά στο β’ η παρουσία του Τσιλούλη σε θέση σέντερ φορ). Ως εκ τούτου η ήττα δικαιωματικά τη δεδομένη στιγμή δεν είναι απλά… χρήσιμη αλλά χαρακτηρίζεται και «καλή»!

Για τους Νικαιώτες ο Μπουένο (στο α’ ημίχρονο) και ο Μπάσα (ό,τι καλύτερο στο β’ ημίχρονο) ξεχώρισαν περισσότερο από τον καθένα, ενώ για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» διακρίθηκαν οι Μπαξεβανίδης και Παμλίδης (με τεράστια βελτίωση σε σχέση με το φιλικό κόντρα στη Λαμία).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης (59’ Κυρίτσης), Μπαξεβανίδης (78’ Γκούφας), Βιτλής (63’ Ντεντάκης), Ράϊλι (78’ Δούμας), Λισγάρας (46’ Ντομίνγκες), Φατιόν (83’ Μουστάκας), Κάστρο (46’ Σλίβκα), Κραγιόπουλος (63’ Ιωαννίδης), Παπαγεωργίου, Παμλίδης (63’ Ρώσση), Ντάουντα (46’ Τσιλούλης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Σάντσεζ, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Μπουένο, Ματσούκας, Ντελγκάδο, Μάναλης.

Β’ ημίχρονο: Χουτεσιώτης, Ρόκου, Τσιριγώτης, Βαφέας, Μουστάκης, Κιάκος, Μπάσα, Γκοτσούλιας, Άοσμαν, Πογοσιάν, Μπονέτι, Ιατρούδης.