24/04/2024
ΑΡΗΣ | Παρασκευή 30 Ιουλίου 2021 - 11:50

Άρης: Μετρά πληγές μετά τον άδοξο αποκλεισμό από την Αστάνα

Κοιτούν μπροστά οι «κίτρινοι» που βάζουν μπρος για τη μεταγραφική ενίσχυση

Άτυχος στάθηκε ο Άρης την Πέμπτη (29/7) στον αγώνα ρεβάνς με αντίπαλο την Αστάνα στο «Κλ. Βικελίδης» για τον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Οι «κίτρινοι» έκαναν κατάθεση ψυχής και προηγήθηκαν 2-0 ωστόσο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης δέχτηκαν το γκολ του αποκλεισμού από τους Καζάκους, και έτσι τα όνειρα για συμμετοχή σε ευρωπαϊκό όμιλο πήγαν χαμένα.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν 350.000 ευρώ από την ΟΥΕΦΑ και αν συνέχιζαν τότε σίγουρα θα έφταναν στα 550.000 ευρώ, ενώ στα πλέι οφ τα χρήματα θα ήταν 750.000 ευρώ, τη στιγμή που η παρουσία σε όμιλο περιελάμβανε 2.94 εκατομμύρια ευρώ συν φυσικά νίκες και ισοπαλίες εκεί, αλλά και ενδεχόμενη πρόκριση.

Αλλά επειδή με τα αν δεν μπορούμε να μιλάμε οι Θεσσαλονικείς, κοιτάζουν μπροστά και ήδη έχουν στα σκαριά την επόμενη μεταγραφική τους κίνηση αυτή του Λουμόρ Αγκμπενιένου ο οποίος βρίσκεται από την Πέμπτη στη συμπρωτεύουσα. Ο Γκανέζος αριστερός μπακ μετά τα ιατρικά θα υπογράψει για 2+1 χρόνια με τους «κίτρινους».

Στο μεταξύ οι άνθρωποι του Άρη ψάχνουν και για φιλικά που θα δώσει η ομάδα μέχρι το επόμενο επίσημο ματς στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας 1 με αντίπαλο τον ΟΦΗ και πέρα του προγραμματισμένου φιλικού στις 14 Αυγούστου με τον Βόλο ίσως γίνει φιλικό με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος επίσης ψάχνει αντιπάλους για φιλικά.