25/04/2024
Conference League | Τετάρτη 28 Ιουλίου 2021 - 20:29

Ντούντιτς: «Κλειδί με ΑΕΚ το πρώτο 20λεπτο...»

Αυτό τόνισε ο τεχνικός της Βελέζ για τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ

Η Βελέζ πήρε προβάδισμα πρόκρισης με το 2-1 επί της ΑΕΚ στο πρώτο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ, με τον Φέντα Ντούντιτς να δηλώνει την Τετάρτη (28/7) ότι η ομάδα του θα πρέπει στο ματς της Πέμπτης (29/7, 21.00) να είναι πολύ προσεκτική στα πρώτα 20 λεπτά, ψάχνοντας κι ένα γκολ στο ΟΑΚΑ.

«Ρεαλιστικά, η ΑΕΚ νόμιζε ότι θα είχε εύκολο έργο απέναντί μας και τώρα θα κάνει τα πάντα για να ανατρέψει το σκορ. Γνωρίζουμε την ελληνική νοοτροπία, πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντέξουμε αν θέλουμε να πετύχουμε τον στόχο μας.

Το κλειδί του ματς είναι το πρώτο 20λεπτο, αν δεν δεχτούμε γκολ σε αυτό το διάστημα και σκοράρουμε στην επίθεση, νομίζω θα έχουμε μεγάλες πιθανότητες. Προσπαθούμε να μάθουμε από τα λάθη της Σαράγεβο όταν είχε παίξει προκριματικά με την Αταλάντα και την Μπεσίκτας και είχε δεχτεί γκολ στα πρώτα λεπτά», ανέφερε ο τεχνικός των Βόσνιων.

Και πρόσθεσε: «Προσπαθούμε να ηρεμήσουμε την ομάδα, να είμαστε έτοιμοι για το μεγάλο ματς διότι όλοι ξέρουμε τι σημαίνει μια πιθανή πρόκριση για το κλαμπ, για εμάς, για τους παίκτες και τους φιλάθλους μας. Σίγουρα κάναμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας στο Σαράγεβο, αλλά μπορούμε να βελτιώσουμε κι άλλα πράγματα στην άμυνά μας. Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ μας απείλησε σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορούμε να τα πάμε καλύτερα στο αμυντικό κομμάτι και τις αντεπιθέσεις μας. Κάναμε την ανάλυση του αντιπάλου και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι πρέπει να παίξουμε πιο κάθετα, να προσπαθήσουμε να κάνουμε ευκαιρίες με λίγες επαφές.

Είδαμε επίσης ότι η άμυνα της ΑΕΚ είναι λίγο πιο αργή. Όλα αυτά είναι στοιχεία που μπορούμε να βελτιώσουμε και να εφαρμόσουμε σε υψηλό επίπεδο, ώστε να ελπίζουμε σε θετικό αποτέλεσμα».