24/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Πέμπτη 22 Ιουλίου 2021 - 21:15

Ξεκίνησε με Χ στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός

Στο φιλικό 1-1 με την Αλ Τααβόν έμειναν οι «πράσινοι»

Mε ισοπαλία έληξε το πρώτο φιλικό ματς του Παναθηναϊκού στην Ολλανδία, μένοντας στο 1-1 την Πέμπτη (22/7) με τη σαουδαραβική Αλ Τααβόν.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε τις δοκιμές του κι έβγαλε κάποια πρώτα συμπεράσματα, με το α' ημίχρονο να κυλά χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι το 37', όταν ο Χατζηθεοδωρίδης βρήκε δίχτυα με σουτ ύστερα από ωραίο τακουνάκι του Μακέντα.

Ωατόσο, οι Άραβες ισοφάρισαν άμεσα και στο 40' ο Ταβάμπα εκμεταλλεύθηκε το λάθος του νεαρού στόπερ Ρόμπι, για να σκοράρει με πλασέ.

Στο 60' οι «πράσινοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το 2-1, καθώς ο Ιωαννίδης σούταρε από τη μικρή περιοχή και από κόντρα σε αντίπαλο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με τις πολλές αλλαγές έπεσε ο ρυθμός και το Χ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Ρόμπι, Βέλεθ, Κώτσιρας, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες, Σαβιέρ, Καρλίτος, Μακέντα.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Χριστογεώργος, Σερπέζης, Σιδεράς, Χουάνκαρ, Σάντσες, Πέρεθ, Σανκαρέ, Ιωαννίδης, Ενγκμπακοτό, Καμπετσής.

Αλ Τααβόν: Κάσιο, Γιαζίντ, Ταβάμπα, Σάντρο, Νουάφ, Αμποζμπάν, Κάντι, Σμουχάν, Παϊντόντ, Τζάγκο, Αμίσι.