25/04/2024
ΑΡΗΣ | Πέμπτη 22 Ιουλίου 2021 - 17:57

Έτοιμος να… χαιρετήσει την Ευρώπη με το «καλημέρα» ο Άρης

Ανέτοιμοι οι Θεσσαλονικείς, ηττήθηκαν με 2-0 από την Αστάνα στο Καζακστάν και ψάχνουν την υπέρβαση στο «Κλ. Βικελίδης» για να αποφύγουν τον αποκλεισμό από τον β’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ

Στο καναβάτσο… Τον κίνδυνο ενός πρόωρου αποκλεισμού από την Ευρώπη, για δεύτερη σερί χρονιά, αντιμετωπίζει ο Άρης καθώς το απόγευμα της Πέμπτης (22/7) γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Αστάνα.

Οι Θεσσαλονικείς παρουσίασαν δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Πραγματοποίησαν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, πληρώνοντας ωστόσο την αναποτελεσματικότητά τους και τα κενά στην άμυνα, ενώ στο δεύτερο ήταν τραγικοί.

Ο Τομάσοφ «πλήγωσε» δις (24’ και 70’) τους «κίτρινους» οι οποίοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν από το 75’ και πλέον η υπόθεση πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ έγινε «βουνό».

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και το ματς απέκτησε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τη μπάλα συνεχώς πάνω - κάτω. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους Θεσσαλονικείς, με το σουτ του Μπερτόγλιο στο 6’ να εξουδετερώνεται από τον Νεποχόντοφ. Η Αστάνα απάντησε στο 9’ όταν ο Τομάσοφ σούταρε αλλά ο Ντένις απέκρουσε ενώ στο 24’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με σουτ εκτός περιοχής του Κροάτη εξτρέμ που αιφνιδίασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Μετά το γκολ που δέχθηκε, ο Άρης πίεσε ψηλά και είχε δύο μεγάλες στιγμές. Αρχικά στο 30’ ο Γκαρσία δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ κενής εστίας, έπειτα από γύρισμα του Μπερτόγλιο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι πλάσαρε πάνω στον Νεποχόντοφ από θέση τετ α τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό για την ομάδα του Άκη Μάντζιου η οποία έμοιαζε σαν να έχει μείνει στα αποδυτήρια. Από το ξεκίνημά του, η Αστάνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας δύο φορές με σουτ του Κουάτ στο 51’, που κατέληξε λίγο άουτ, και κεφαλιά του Πέδρο Εουτζένιο τρία λεπτά αργότερα που αποσόβησε ο Ντένις. Η υπεροχή της μάλιστα απέδωσε καρπούς στο 70’ όταν ο Τομάσοφ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 75’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Σιμούνοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το γεγονός όμως ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για τα επόμενα λεπτά με παίκτη παραπάνω έκαναν μια... τρύπα στο νερό. Ήταν εντελώς ακίνδυνοι και χωρίς ουσία στο παιχνίδι τους, με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Πλέον, στη ρεβάνς της 29ης Ιουλίου στο «Κλ. Βικελίδης», ο Άρης καλείται να παρουσιαστεί μεταμορφωμένος για να κάνει την υπέρβαση και να πάρει το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Διαιτητής ήταν ο Ντάνκερτ (Γερμανία), με βοηθούς τους Μπορς (Γερμανία) και Ρόντε (Γερμανία). Τέταρτος ήταν ο Ρέισελ (Γερμανία).

Κίτρινες: 27’, 75’ Σιμούνοβιτς - 4’ Μπεναλουάν, 83’ Μπρούνο, 85’ Ματίγια

Κόκκινες: 75’ Σιμούνοβιτς

ΑΣΤΑΝΑ (Αντρέι Τιχόνοφ): Νεποχόντοφ, Ρουκάβινα, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Μπεϊζεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ (84’ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (88’ Μπεκιράι), Πέδρο Εουτζένιο (78’ Τομάσεβιτς).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (77’ Χαΐροβιτς), Μπεναλουάν, Δεληζήσης (77’ Τζέγκο), Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62’ Μήτρογλου), Γκαρσία (46’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (87’ Μάνος).