03/08/2021
ΠΑΟΚ | Τετάρτη 21 Ιουλίου 2021 - 16:54

«Καθάρισε» ο Ολιβέιρα για τον ΠΑΟΚ

Με δύο γκολ του Πορτογάλου φορ οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν... φιλικά με 2-1 της Χέρακλες

Συνέχεια στις φιλικές νίκες έδωσε το μεσημέρι της Τετάρτης (21/7) ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας με 2-1 τη Χέρακλες επί ολλανδικού εδάφους.

Για τους κυπελλούχους Ελλάδας πρωταγωνιστής ήταν ο Νέλσον Ολιβέιρα, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κι ενώ είχε σκοράρει και στο φιλικό με τη Σσρλερουά.

Ο Ρουμάνος προπονητής μοίρασε το χρόνο συμμετοχής των παικτών του, μια και χρησιμοποίησε δύο ενδεκάδες, με τον Πορτογάλο φορ να ανοίγει το σκορ στο 13' με σουτ, αξιοποιώντας την πάσα του Ελ Καντουρί.

Τρία λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί απάντησαν και ήταν ο Φλουτ εκείνος που με απευθείας εκτέλεση φάουλ βρήκε δίχτυα για το 1-1, για να διαμορφωθεί από νωρίς το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στο 33' ο Βιεϊρίνια πάσαρε στον Ολιβέιρα, που σκόραρε με συρτό σουτ εκτός περιοχής.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Εσίτι από καλή θέση έστειλε άουτ την μπάλα, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Κούτσια στο 53' ύστερα από ωραία αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων».

Σταδιακά έπεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι και στο 72' ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με τα πόδια την κοντινή προβολή του Σινάν, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση της αναμέτρησης.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Κρέσπο χτύπησε στα μισά του δευτέρου μέρους κι έγινε αναγκαστική αλλαγή, για να τον αντικαταστήσει ο Λύρατζης.

H αρχική σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης,, Εσίτι, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Καγκάβα, Ολιβέιρα.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν οι: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Περέιρα, Μιχάι, Κρέσπο (Λύρατζης), Τσιγγάρας, Νινούα, Α. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Βρακάς (Κωνσταντέλιας), Κούτσιας (Τζόλης).

Η σύνθεση της Χέρακλες: Μπούκερ, Κουαλιάτα, Μπακμπούρντ, Μπουργζόργκ, Κνούστερ, Φλουτ, Ντε Λα Τόρε, Σουφς, Γιάκομπσεν, Ιμπραΐμογλου, Αμίσι.