19/04/2024
Πόλο | Κυριακή 27 Ιουνίου 2021 - 00:14

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Εθνική πόλο ανδρών

Επικράτησε με 10-8 της Γαλλίας για το World League Super Final

Kαλή αρχή έκανε το Σάββατο (26/6) η Εθνική πόλο ανδρών στο World League Super Final, κερδίζοντας με 10-8 τη Γαλλία στην Τιφλίδα.

Επί γεωργιανού εδάφους, λοιπόν, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκαν με 5-3 στο α' ημίχρονο, αλλά οι Γάλλοι ήταν δυνατός αντίπαλος και ισοφάρισαν 8-8 πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Εντέλει, ο Γενηδουνιάς με δύο γκολ χάρισε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που την Κυριακή (27/6, 17.15) θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.

Οι Ιταλοί στο άλλο ματς του ομίλου επιβλήθηκαν με 17-11 του Καζακστάν.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-1, 2-3, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιμπουά, Σονταντιέ 1, Μάριον Βερνό 1, Βιτρά, Ντο Καρμό, Βερνό 1, Κρουσιγιά, Ντεναρντί, Λεπόντ, Κανονέ 2, Βανπεπερστρά 1, Μπουέ 2, Φοντανί.