24/04/2024
Euro | Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021 - 21:01

Ματσάρα στην Αγία Πετρούπολη με νικήτρια την Σουηδία

Οι Σκανδιναβοί με γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησαν με 3-2 της Πολωνίας και τερμάτισαν στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου του Euro * Δύο γκολ ο Φόρσμπεργκ * Δεν έφτασαν τα δύο τέρματα του Λεβαντόφσκι για τους ηττημένους

Αγχώθηκε για τα καλά, ωστόσο «καθάρισε» στο φινάλε. Η Σουηδία νίκησε με 3-2 την Πολωνία στην ματσάρα που έγινε την Τετάρτη (23/6) στην Αγία Πετρούπολη και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου του Euro με 7 βαθμούς.

Η ομάδα του Γιάνε Άντερσον, που κατέκτησε την κορυφή του ομίλου στις καθυστερήσεις, απέφυγε την Κροατία, την οποία θα αντιμετωπίσει η Ισπανία και θα αγωνιστεί κόντρα σε μία εκ των Τσεχία ή Ουκρανία την Τρίτη (29/6). Αντίθετα, η Πολωνία έμεινε μόλις στον έναν πόντο και έτσι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στα 90 δευτερόλεπτα άνοιξαν το σκορ με διαγώνιο σουτ του Φόρσμπεργκ εντός της μεγάλης περιοχής για το 1-0. Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το 15’ και έτσι έβαλε στοπ στην ασφυκτική πίεση της Σουηδίας για δεύτερο γκολ.

Μάλιστα, η Πολωνία είχε μεγάλη και ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση με δύο κεφαλιές του Λεβαντόφσκι, οι οποίες είχαν την κατάληξη. Συγκεκριμένα, αμφότερες κατέληξαν στο οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν στο 17’. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την κατοχή της μπάλας και έψαξαν το 1-1, το οποίο τελικά δεν ήρθε, παρά το μακρινό και δυνατό σουτ του Ζιελίνσκι στο 45’+1, το οποίο έβγαλε ο Όλσεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πολωνία μπήκε με το μαχαίρι στα... δόντια γνωρίζοντας πως ήθελε μόνο τη νίκη για να προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης. Ο Όλσεν είπε δύο διαδοχικά «όχι» στα σουτ των Ζιελίσνκι και Κριχόβιακ στο 47’ και στο 52’, για να έρθει στο 59’ ο Φόρσμπεργκ και να διαμορφώσει το 2-0 με δυνατό σουτ έπειτα από το γύρισμα του Κολουσέφσκι.

Ωστόσο, η ομάδα του Πάουλο Σόουζα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με φανταστικό γκολ του Λεβαντόσφσκι στο 61’ μείωσε σε 2-1. Στο 65’, ο Ζβιέτσοκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, κάτι το οποίο διαπιστώθηκε και μέσω VAR.

Στο 84’, ο «Λέβα» χτύπησε ξανά και ισοφάρισε σε 2-2 με κοντινό πλασέ από γύρισμα του Φρανκόφσκι. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Σουηδία έμενε στη δεύτερη θέση και η Πολωνία ήλπιζε για την ολική ανατροπή. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90’+3, ο Κλάισον από ασίστ του Κολουσέφσκι «έγραψε» το 3-2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του και την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο.

Για τους Σκανδιναβούς ξεχώρισαν οι Φόρσμπεγκ με δύο γκολ και Κολουσέφσκι με ισάριθμες ασίστ αλλά και ο Όλσεν με τις σημαντικές επεμβάσεις του. Από πλευράς Πολωνίας, πολύ καλή απόδοση είχε ο Ζιελίνσκι, όπως και ο Λεβαντόφσκι, του οποίου τα δύο τέρματα δεν έφτασαν.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Όλιβερ (Αγγλία), με βοηθούς τους Μπαρτ (Αγγλία) και Μπένετ (Αγγλία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Καβανό (Αγγλία).

Κίτρινες: 10’ Ντάνιελσον - 74’ Κριχόβιακ, 83’ Γκλικ

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (68’ Κραφτ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Έκνταλ, Όλσον, Λάρσον, Φόρσμπεργκ (77’ Κλάισον), Κουάισον (55’ Κολουσέφσκι), Ίσακ (68’ Μπεργκ).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπεντναρέκ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Κλιχ (73΄Κοζλόφσκι), Κριχόβιακ (78’ Πλακέτα), Πούσαζ (46’ Φρανκόφσκι), Ζιελίνσκι, Σφιντέρφσκι, Ζόβτσιακ (61’ Ζβιέτσοκ), Λεβαντόφσκι.