05/08/2021
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Ιουνίου 2021 - 22:55

Πιο αποτελεσματικός ο Θεσπρωτός και αναπνέει καλύτερα...

Σημαντική νίκη με 1-0 επί του άστοχου Αλμωπού Αριδαίας

Νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στον στόχο της παραμονής πέτυχε την Κυριακή (20/6) ο Θεσπρωτός, κερδίζοντας εντός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας με 1-0 για τη 17η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα με 19 βαθμούς είναι στην 7η θέση, αφήνοντας δύο πόντους πίσω της τους φιλοξενούμενους, που ακολουθούν στην 8η θέση της κατάταξης μαζί με τον Απόλλωνα Πόντου.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι παίκτες του Γιώργου Tυριακίδη είχαν τη σημαντικότερη ευκαιρία στο α' ημίχρονο, με τον Κίναλη στο 32' να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Γκέσιου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων» έδειξε τα αντανακλαστικά του και στο σουτ του Πέττα.

Στο 50' ο Πέττας πλάσαρε κι έφυγε ελάχιστα άουτ η μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Έππας σημάδεψε το δοκάρι με σουτ από πλεονεκτική θέση, για να χαθεί άλλη μία σπουδαία ευκαιρία για το 0-1.

Ο Αλμωπός δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα, με τον Γκανσιέρ στο 64' να απομακρύνει την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά το κοντινό πλασέ του Πέττα, για να φανεί πιο αποτελεσματικός ο Θεσπρωτός και ήταν ο Γιώργος Γώγος αυτός που με κεφαλιά στο 87' βρήκε δίχτυα ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Ραμίρεζ.

Έτσι, η ομάδα της Ηγουμενίτσας πήρε το σημαντικό τρίποντο και οι πανηγυρισμοί ήταν έντονοι με το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Στάμος του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Οικονόμου του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Τσιλίκα του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Γ. Γώγος, Ζιώγας (65' Τ. Γώγος), Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου (65' λ. τρ. Πέντσας), Μπίκας, Πούφλης, Σαραντίδης, Γκανσιέρ, Πατσέκο (82' Καζβιρόπουλος), Ραμίρεζ.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης, Λόμπα, Μεντής (76' Κιουλτζόπουλος), Κουρούπης, Ασλαμπάλογλου, Γκαγιέγκος (62' Λουσέρο), Κολτσίδας, Πέττας (76' Χαντζάρας), Έππας, Γκέσιος.

Πηγή ΦΩΤΟ: theball