05/08/2021
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Ιουνίου 2021 - 22:09

Βήμα παραμονής η Τρίγλια

Η ομάδα της Χαλκιδικής νίκησε εύκολα με 3-0 την ήδη υποβιβασμένη Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης

Είναι όλο και πιο κοντά στην παραμονή. Η Τρίγλια νίκησε άνετα με 3-0 εντός έδρας την Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης, την Κυριακή (20/6), για την 17η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα της Χαλκιδικής ανέβηκε στην 6η θέση με 19 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τον Απόλλωνα Πόντου, τον οποίο έχει να αντιμετωπίσει σε εξ αναβολής ματς για την 16η αγωνιστική.

Από την άλλη, οι ήδη υποβιβασμένοι Πόντιοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με έξι μόλις πόντους και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της τρίτης κατηγορίας.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Τρίγλια δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά, ωστόσο σε καμία από αυτές δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ απέναντι στην Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης, η οποία άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε.

Με το... καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της Χαλκιδικής άνοιξε το σκορ με σουτ του Δόρη για το 1-0 στο 48’. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 71’ με τον Ζγκούρι για το 2-0, με τον Ποζατζόιδη στο 74’ να βάζει το κερασάκι στην... τούρτα για το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τακίδης του Συνδέσμου Κιλκίς, με βοηθούς τους Δημόπουλο του Συνδέσμου Φλώρινας και Φραγκιαδάκη του Συνδέσμου Λασιθίου.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Γαλούπης, Βοσκόπουλος, Σγουρής, Μ. Παπαστεριανός, Ζγκούρι, Δόρης, Τότσκα, Ντούνγκα, Σαρβανίδης.

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ (Ρόμαν Ναντβόρνικ): Βενετικίδης, Τρομπούκης, Φωλίνας, Κοταρίδης, Παπαδόπουλος, Ταΐρης, Νικολίτσας, Κολούσιας, Λι, Σέλσο, Φράνκο.