19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 26 Μαΐου 2021 - 17:35

Το λέει η καρδιά της Ξάνθης για τη μεγάλη επιστροφή!

Οι παθιασμένοι Θρακιώτες του Μπάμπη Τεννέ, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 6’ από τον Παναιτωλικό, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (2-1) στα Πηγάδια στο 1ο μπαράζ για την 14η θέση της Σούπερ Λίγκας 1 * Μοιραίος για τους Αγριώτες ο Βέργος, αν και σκόρερ τους…

Το πρώτο βήμα της επιστροφής στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου μετά τον άδικο -όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος- περσινό υποβιβασμό, πήρε η Ξάνθη.

Οι αναγεννημένοι Θρακιώτες από τη στιγμή που τους ανέλαβε ο μαέστρος των ανόδων, Μπάμπης Τεννές νίκησαν με 2-1 τον Παναιτωλικό την Τετάρτη (26/5) στα Πηγάδια στο πρώτο μπαράζ για τη 14η ομάδα της νέας σεζόν στη Σούπερ Λίγκα 1.

Μια επικράτηση δίκαια και μεγάλη αν αναλογιστεί ο οποιοσδήποτε πως ήρθε και με ανατροπή, καθώς οι Αγρινιώτες βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ του Βέργου στο 6’. Ο σκόρερ των φιλοξενούμενων, όμως, αποδείχθηκε και μοιραίος, καθώς έχασε μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ της ομάδας του στα πρώτα δευτερόλεπτα του β’ ημιχρόνου. Το 0-2, όμως δεν έγινε ποτέ και αντιθέτως η Ξάνθη ανέβασε την απόδοση της και αφού αρχικά έφερε το ματς στα ίσα με τον Έμπερτ στο 52’, το γύρισε στο τελικό 2-1 στο 71’ με τον Μικελτάτζε.

Νίκη δίκαιη για τους Θρακιώτες, που ήταν καλύτερη σε μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και τους δίνει προβάδισμα -αν και όχι μεγάλο- εν όψει της ρεβάνς στο Αγρίνιο την Κυριακή (30/5).

Θεράπευσε τα λάθη και αντικατέστησε τον… ασθενή γρήγορα ο Τεννές

Το ματς φαινόταν κλειστό, ωστόσο, στην πρώτη κυριολεκτικά επίθεση ο Παναιτωλικός ευτύχησε να σκοράρει μετά από λάθος («πούλημα» μπάλας για την ακρίβεια) του Πέτροβιτς. Ο δεξιός ακραίος μπακ για άλλη μια φορά πήγε να πάρει στο λαιμό του τους Θρακιώτες, αφού από δική του γκάφα βγήκε η μπαλιά στον Βέργο, που εκμεταλλεύτηκε την αναποτελεσματικότητα των υπόλοιπων αμυντικών των γηπεδούχων και αφού στόπαρε με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1 στο 6’.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Αγρινιώτες, που στα επόμενα λεπτά πήραν μέτρα και έκλειναν καλά τους χώρους.

Η Ξάνθη ξεπέρασε το σοκ σταδιακά και μετά το 15’ άρχισε να αντιδρά για να πάρει μετά τα μισά του α’ ημιχρόνου τα ηνία με περισσότερο κράτημα μπάλας και πρωτοβουλία κινήσεων. Ωστόσο, η πίεση δεν ήταν μεγάλη προς τα αντίπαλα καρέ με εξαίρεση λίγο πριν από την ανάπαυλα.

Καθοριστικό ρόλο στην αλλαγή και σταδιακή βελτίωση των γηπεδούχων έπαιξε η γρήγορη – εύστοχη αντικατάσταση του «ασθενή» σε απόδοση Πέτροβιτς. Μάλιστα ο Τεννές προχώρησε και σε εσωτερική διαφοροποίηση, βάζοντας από δεξί εξτρέμ σε μπακ τον Σιατραβάνη για να περάσει μπροστά του τον Μικελτάτζε, που έριξε στο ματς.

Η τρύπα και τα μεγάλα κενά, λοιπόν, καλύφθηκαν και η Ξάνθη θεραπευμένη έγινε πιο σοβαρή αμυντικά.

Βέβαια στα 15 δευτερόλεπτα του β’ ημιχρόνου ο Καρέλης αστόχησε σε τετ α τετ άνευ προηγουμένου, αλλά οι γηπεδούχοι ακολούθως με ψυχή, αποφασιστικότητα και νέες βοήθειες από τον πάγκο έφτασαν στην ανατροπή έχοντας τον έλεγχο του αγώνα…

Έτσι στο 52’ ο Έμπερτ με ωραίο ευθύβολο σουτ έκανε το 1-1 και στο 71’ δύο αλλαγές συνεργάστηκαν, ο Σχρόιεν σέντραρε και ο Μικελτάτζε, για να γίνει από τον τελευταίο το 2-1.

Η Ξάνθη, πάντως, στη συνέχεια είχε μια – δύο καλές στιγμές για να πετύχει και τρίτο τέρμα, που μπορεί να μην ήταν του μεγέθους της χαμένης ευκαιρίας του Βέργου στο 46’, αλλά δεν «κλείστηκε» για να κρατήσει το 2-1.

Καλύτεροι από τους νικητές, που έχασαν μεγάλο μέρος της δύναμης τους από την απώλεια του ανέτοιμου Τάτου στη μεσαία γραμμή, ήταν οι Έμπερτ, Θυμιάνης, Μικελτάτζε και Σιατραβάνης.

Για τους ηττημένους ο Μεντόσα ήταν αρχικά πολύ δραστήριος και ο Βέργος ήταν για ένα ημίχρονο ιδιαίτερα απειλητικός, παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να «τελειώσει» το ματς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου (επιβλητικός δεν είχε κανένα πρόβλημα) με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Μεϊντάνα του Συνδέσμου Αχαΐας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας και βοηθός ο Χριστάκογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής.

Κίτρινες: 76' Έμπερτ - 45' Τσότσαλιτς, 50' Μεντόσα, 82' Περέιρα.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (35' Μικελτάτζε), Παντελιάδης, Βέρκερ, Τζούρμαν, Θυμιάνης (70' Τεσίγια), Δημούτσος, Σιατραβάνης (87' Στάθης), Ντίνας (70' Σχρόιεν), Έμπερτ, Θ. Παπάζογλου (87' Καπνίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (82' Καρέλης), Μανθάτης, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντιγκά (82' Βάντερσον), Μπαρμπόσα, Ντίας, Μεντόσα (63' Ταχάρ), Ντουάρτε (74' Αριγίμπι), Βέργος (74' Ματσόλα).