23/06/2021
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Μαΐου 2021 - 22:35

«Κόλλησαν» στο μηδέν στην Κοζάνη…

Α.Ε Ποντίων και Αλμπωπός Αριδαίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) * Με παίκτη λιγότερο από το 38’ ήταν οι φιλοξενούμενοι

Δεν κατάφερε να πάρει κανείς τη νίκη... Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης και Αλμωπός Αριδαίας «κόλλησαν» στο 0-0, την Κυριακή (16/5), στην Κοζάνη, για την 12η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Football League.

Οι «Πόντιοι» μετά από αυτό το αποτέλεσμα, έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας στο ενεργητικό τους, τέσσερις ισοπαλίες. Από την άλλη η ομάδα της Αριδαίας που αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 38’ λόγω αποβολής του Κολτσίδα , έφτασε στους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση.

Σε ό,τι αφορά το ματς, η Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης είχε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 18’, με τον Φωλίνα μετά από ωραία ατομική προσπάθεια να κάνει το σουτ , αλλά ο Μένιος μπλόκαρε εύκολα.

Στο 22’, ήταν η σειρά του Αλμωπού να απειλήσει, με το δυνατό σουτ του Έππα, με την μπάλα να φεύγει ψηλά από τα δοκάρια του Σταυρίδη. Τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Χαντζάρας βρέθηκε σε τετ α τετ μετά από πάσα του Μάνιου αλλά άργησε να πλασάρει και κόπηκε από τους αμυνόμενους.

Στο 34’, ο Πάλλας εκτέλεσε το φάουλ από πολύ πλεονεκτική θέση για την Κοζάνη, αλλά ο Μένιος μπλόκαρε και κράτησε το 0-0. Τέσσερα λεπτά μετά, η ομάδα της Αριδιαίας έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Κολτσίδας αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 42 ‘ και ήταν για τους γηπεδούχους, όταν ο Βοριαζίδης εξαπέλυσε δυνατό διαγώνιο σουτ και ο Μένιος απόκρουσε δύσκολα την μπάλα.

Στο 50’, ο Βοριαζίδης και πάλι έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, όταν βρέθηκε από διαγώνια θέση και έκανε το σουτ, αλλά ο    Μένιος απόκρουσε. Δύο λεπτά μετά, ο Αλμωπός Αριδαίας βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μανίσογλου να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή και να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Στο 56’, ο Τρομπούκης έκανε μία σέντρα- σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 71, με τον Τσιάρα να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ έτσι Α.Ε. Ποντίων Κοζάνης και Αλμπωπός Αριδαίας μοιράστηκαν από έναν βαθμό με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ψύχουλας του Συνδέσμου Βοιωτίας, με βοηθούς τους Παγουρά και Δελή του Συνδέσμου Βοιωτίας

Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ (Ρόμαν Ναντβόρνικ): Σταυρίδης, Μ. Βοριαζίδης (53′ Τσιάρας), Τσικόπουλος (46′ Τρομπούκης), Κοτταρίδης, Ταϊρης, Ντούκα (66′ Ντινόπουλος), Πάλλας (66′ Λι), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (53′ Κυριαλάνης), Φωλίνας.

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΙΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης, Κουρουπής, Μάνιος (85′ Λουσέρο), Λόμπα, Μανίσογλου (75′ Μεντής), Έππας (90+2′ Τούφας), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας (85′ Αμαραντίδης), Χατζάρας (46′ Μουτζούρης).