23/06/2021
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Μαΐου 2021 - 20:55

Πήρε βαθμό στο 91' η Νίκη Βόλου στο ντεμπούτο του Βοσνιάδη

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν τη ζημιά στον Ιάλυσο (1-1)

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν την Κυριακή (16/5) στο Οικονομίδειο Στάδιο ο Ιάλυσος και η Νίκη Βόλου για τη 12η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Football League.

Οι «τοξοβόλοι» κρατούσαν στα... πόδια τους τη σημαντική νίκη, ωστόσο στο ντεμπούτο του Αλέξανδρου Βοσνιάδη στον πάγκο οι «κυανόλευκοι» δεν ήθελαν να χάσουν και η ισοφάριση ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με θαυμάσιο γκολ του Γκαρσία.

Έτσι, οι Ροδίτες με 17 βαθμούς και αγώνα λιγότερο είναι μαζί με τη συμπολίτισσα Ρόδο στη 2η θέση, ενώ οι Θεσσαλοί μετρούν 10 πόντους στην 8η θέση, με παιχνίδι λιγότερο.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25', όταν ο Σταθόπουλος σέντραρε από δεξιά και ο Μαστραντωνάκης έπιασε την κεφαλιά, με τον Περιστερίδη να διώχνει την μπάλα μέσα από τη γραμμή.

Στο 36' ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων εξουδετέρωσε το σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου, με τη Νίκη να χάνει σημαντική ευκαιρία με το... καλημέρα στο β' ημίχρονο, όταν στο 46' ο Καλουτσικίδης έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα από δεξιά, αλλά ο Ροχάνο δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 59' ο Ροχάνο βγήκε στο τετ α τετ με τον Ανδρούτσο και ο τερματοφύλακας του Ιάλυσου πρόλαβε να μπλοκάρει, ενώ στο 77' ο Ροχάνο μετά από αναταραχή στην άμυνα των γηπεδούχων έστειλε ψηλά άουτ την μπάλα με γυριστό σουτ.

Στο 86' οι παίκτες του Βαγγέλη Χαντέ έχασαν σημαντική ευκαιρία, καθώς ο Χριστόπουλος μετά από πάσα του Μπουσάι αστόχησε με σουτ από πλεονεκτική θέση και αφού δεν έγινε το 2-0, έγινε το 1-1 στο 90'+1.

Συγκεκριμένα, ο Πολίμος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λούκας Γκαρσία με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι βρήκε δίχτυα, για να πάρει το Χ η Νίκη Βόλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πολυχρόνης του Συνδέσμου Πιερίας με βοηθούς τον Τοροσιάδη του Συνδέσμου Δυτικής Μακεδονίας και τον Πλακά του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 43' Παπουτσογιαννόπουλος, 56' Ρούσσος, 87' Τερζίου - 10' Μπαλάφας.

Kόκκινες: 90'+4 Ρούσσος.

ΙΑΛΥΣΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Τερζίου, Σκεντεράι, Μπουσάι, Καρπαθάκης, Μανιωτης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούσσος, Παπαδόπουλος (81' Χριστόπουλος), Μαστραντωνάκης (86' Πατσίλης), Σταθόπουλος (71' Γιώργου).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Περιστερίδης, Αλιατίδης (88' Σαλαμούρας), Τσιμπούκας (88' Αργύρης), Μπαλάφας (65' Τζοβάρας), Καλουτσικίδης, Πολίμος, Μέτσε, Γκαρσία, Κρουθ (65' Ντομίνγκες), Τσιώλης (38' Γκονζάλες), Ροχάνο.

Πηγή ΦΩΤΟ: xxsports