20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Μαΐου 2021 - 16:46

Έκανε τη… δουλειά του ο Ιωνικός στη Ρόδο

Με το χορταστικό 3-5 οι Νικαιώτες επιβλήθηκαν εκτός έδρας του Διαγόρα και υποδέχονται την τελευταία αγωνιστική τον Εργοτέλη ως δεύτεροι *Προηγήθηκαν 2-0 οι γηπεδούχοι *Είχαν και τρία δοκάρια οι νικητές

Αγγλικό σκορ στη Ρόδο…Ο Ιωνικός είχε μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο από τον Διαγόρα και παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 5-3 εκτός έδρας, την Κυριακή (16/5) και εξακολουθεί να ελπίζει για την κατάκτηση της 1ης θέσης, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε των πλέι οφ της Σούπετρ Λίγκας 2.

Σ’ ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος που είχε γκολ, ευκαιρίες με το «τσουβάλι», ανατροπές στο σκορ, δύο πέναλτι και τρία δοκάρια, οι Νικαιώτες κατάφεραν να πανηγυρίσου τη νίκη, μετά από τρεις σερί ήττες στη σειρά τον πλέι οφ και πλέον, βρίσκονται στην κορυφή μαζί με τον Λεβαδειακό και όλα θα κριθούν στο τελευταίο παιχνίδι εντός έδρας με τον Εργοτέλη την Τετάρτη (19/5) που ακολουθεί στην τρίτη θέση.

Ένα ματς το οποίο θα κρίνει κυριολεκτικά ποια από τις δύο ομάδες θα διεκδικήσει την άνοδο στη πρώτη εθνική κατηγορία.

Από την πλευρά τους, οι αδιάφοροι Ροδίτες κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο απέναντι στους «κυανόλευκους» του Δημήτρη Σπανού, παραμένοντας έτσι στην 6η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Ρόλε που πέτυχε ένα γκολ και μία ασίστ και οι κινητικοί Μάναλης, Κάστρο και Νιάσε, οι οποίοι πέτυχαν από ένα γκολ ο καθένας. Από πλευράς ηττημένων, οι μοναδικοί διασωθέντες ήταν οι Κοντοχρήστος και Σμυρλής.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Διαγόρα

Μπορεί ο Ιωνικός να ήταν εκείνος που χρειαζόταν περισσότερο την νίκη, όμως ο Διαγόρας μπήκε καλυτέρα στην αναμέτρηση και αιφνιδίασε πετυχαίνοντας δύο γκολ μετά από 13 λεπτά αγώνα. Αρχικά, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Κοντοχρήστου, ο Σμυρλής πάτησε περιοχή από τα αριστερά με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 1-0.

Μάλιστα, πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανυγηρισμοί από το πρώτο γκολ, οι Ροδίτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μουστάκη, μετά από γύρισμα του Σμυρλή. Ο Αθανασίου ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0.

Αφυπνίστηκε και κυριάρχησε ο Ιωνικός

Οι Νικαιώτες βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς, αλλά αντέδρασαν και στο 16’ μείωσαν σε 2-1 με κοντινό πλασέ του Κύργια. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού στη συνέχεια, άσκησε ασφυκτική πίεση προς την εστία των Ροδιτών και έχασε τρεις μοναδικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τον ίδιο πρωταγωνιστή.

Ο λόγος για τον Γιώργο Μάναλη, ο οποίος, αρχικά στο 22’, αστόχησε από θέση τετ-α-τετ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, με δική του κεφαλιά, ο Μπιντσής απόκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ και στο 29’ με μία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Μετά από σωρό ευκαιριών, οι «κυανόλευκοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 41’, όταν το σουτ Νιάσε από το ύψος της περιοχής κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν καθησυχάστηκαν και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Ρόλε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μπίντση για το 2-3, δίνοντας εξ ολοκλήρου το προβάσισμα στην ομάδα της Νεάπολης. Να σημειωθεί ότι, στο 42’, το σουτ του ο Ομάρ τράνταξε για τρίτη φορά στο παιχνίδι το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός κατάφερε να βρει και τέταρτο τέρμα, όταν στο 52’, ο Μάναλης έβγαλε μία ωραία κάθετη πάσα στον Κάστρο και ο Αργεντινός αρχισκόρερ των Νικαιωτών με ωραίο πλασέ έκανε το 2-4.

Επτά λεπτά μετά, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη κατάφερε να σκοράρει και τρίτη φορά στο παιχνίδι, από τα έντεκα βήματα με τον Νάτση, δίνοντας ένα νέο ενδιαφέρον για μερικά λεπτά, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους στην περιοχή και κατάφεραν να σημειώσουν και πέμπτο τέρμα. Συγκεκριμένα, στο 69’, ο Ρόλε έβγαλε μία εκπληκτική ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον Κουϊρουκίδη και ο Δραμινός φορ διαμόρφωσε το τελικό 3-5 με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών), με βοηθούς τους Κουρομπίλια (Δυτ. Αττικής) και Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας). Τέταρτος ήταν ο Περράκης (Αθηνών).

Κίτρινες: -

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Αθανασίου, Σμυρλής (74′ Χότζα), Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Μανωλάκης (46′ Νάτσης), Τσιαντούλας, Ρουγκάλας, Σανδραβέλης (55′ Δημήτρουλας), Μασούρας (42′ Κάκκο), Μπαστακός.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Γκοτσούλιας, Νιάσε (58′ Κουϊρουκίδης), Μουμίν, Μάναλης, Ρόλε, Κάστρο (66′ Σινγκ).