18/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Μαΐου 2021 - 21:29

Τρίποντο για την τιμή των όπλων η ΑΕΛ

Οι ήδη υποβιβασμένοι «βυσσινί» νίκησαν με 2-0 στο Αλκαζάρ τον αποδεκατισμένο ΠΑΣ Γιάννινα * Απρέπεια Μπέρτου στον Κάστρο, που κατήγγειλε ρατσιστική επίθεση από τον αμυντικό των γηπεδούχων

Γλυκόπικρη γεύση αφήνει στην ΑΕΛ η σεζόν 2020-2021… Οι «βυσσινί» υποβιβάστηκαν ωστόσο αποχαιρέτησαν με το κεφάλι ψηλά τη Σούπερ Λίγκα 1 καθώς το βράδυ του Σαββάτου (15/5) επιβλήθηκαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Αλκαζάρ για τη 10η και τελευταία «στροφή» των πλέι άουτ.

Έχοντας πει «αντίο» στα «μεγάλα σαλόνια» από την προηγούμενη αγωνιστική, οι «βυσσινί» έπαιξαν για την ιστορία τους και πανηγύρισαν τη νίκη πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Ακούνια (24’) και Κολομπίνο (38’).

Όλα αυτά βέβαια σε έναν ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος ταξίδεψε στη Θεσσαλία με μόλις 16 ποδοσφαιριστές όντας χτυπημένος από τον κορωνοϊό και απροπόνητος κοντά στον έναν μήνα!

Το παιχνίδι πάντως περνά σε δεύτερη μοίρα καθώς στιγματίστηκε από ένα τραγικό περιστατικό. Συγκεκριμένα, ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Φάμπρι Κάστρο, ισχυρίστηκε ότι δέχθηκε ρατσιστική επίθεση από τον αμυντικό της ΑΕΛ, Μανώλη Μπέρτο, απειλώντας μάλιστα να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο! Μία χειρονομία που προκάλεσε φυσιολογικά την έντονη αντίδραση των Ηπειρωτών οι οποίο εξέδωσαν ανακοίνωσαν την ώρα του ματς τονίζοντας πως θα προβούν σε μηνύσεις. Αν λοιπόν επιβεβαιωθούν οι καταγγελίες του Κολομβιανού άσου, τότε ο Μπέρτος θα δεχθεί κλήση από τον αθλητικό δικαστή κινδυνεύοντας με βαρύτατη τιμωρία.

Στα του ματς τώρα, η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά, έδειξε πιο αποφασισμένη και στο 24’ πήρε… κεφάλι στο σκορ με τον Ακούνια να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Κολομπίνο και σε θέση τετ α τετ με τον Λοντίγκιν να πλασάρει εύστοχα. Αρχικά, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ ωστόσο μετά από τσεκάρισμα στο VAR μέτρησε κανονικά. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Πίρσμαν πήρε μία κεφαλιά αλλά ο Νικολιάς έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 38’ οι «βυσσινί» ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Κολομπίνο από δημιουργός να γίνεται εκτελεστής σκοράροντας με «βολίδα» έξω από την περιοχή.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα απείλησε με την κεφαλιά - άουτ του Χουσίνο. Στη συνέχεια, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» πήρε τα ηνία και στο 61’ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Παμλίδης πήρε μία κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο ενώ 68’ ο Σουλούκος έδιωξε σωτήρια προ του 27χρονου επιθετικού. Το τελευταίο τέταρτο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με τους Θεσσαλούς να ρίχνουν τον ρυθμό και να κρατούν με ευκολία ως το σφύριγμα της λήξης το υπέρ τους σκορ.

Οι σκόρερ Ακούνια και Κολομπίνο μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου των νικητών ενώ εξαιρετικός στα 64 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν ο Γιακιμόφσκι. Από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα, περισσότερο προσπάθησαν Κάστρο και Παμλίδης ενώ θετικός ήταν ο Πίρσμαν.

Διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Παπαδόπουλο (Μακεδονίας) και Πάτρα (Μακεδονίας). Υπεύθυνος VARήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και AVAR ο Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Βρέσκας (Πιερίας).

Κίτρινες: 9’ Μπέρτος, 53’ Μαξιμένκο, 63’ Ακούνια - 9’ Κάστρο, 27’ Παντελάκης, 73’ Κάργας

ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Μπέρτος, Χουσίνο, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι (64’ Μαϊδανός), Κολομπίνο, Ηλιάδης, Γρηγορόπουλος (90’ Χαλάτσης), Νικολιάς, Ακούνια (90’ Δάκτυλας), Πινακάς (78’ Ντουρμισάι).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης):  Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Πανουργιάς (75’ Γροσδάνης), Κάστρο, Παμλίδης, Πήλιος (65’ Ελευθεριάδης), Κρίζμαν, Λώλης (83’ Τριάδης).