23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Μαΐου 2021 - 16:46

Παρέμειναν στο άγ-Χ-ος Τρίκαλα και Δόξα Δράμας

Ισόπαλοι 1-1 οι Θεσσαλοί με τους «μαυραετούς» και δεν ξέμπλεξαν αμφότεροι για τη σωτηρία

Μέχρι το τελευταίο λεπτό της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ θα αγχώνονται για την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα 2 τα Τρίκαλα και η Δόξα Δράμας ύστερα από το ισόπαλο 1-1 του Σαββάτου (15/5) στη θεσσαλική πόλη.

Μετά και την 4η «στροφή», λοιπόν, οι «κυανέρυθροι» έχουν 26 βαθμούς στην 9η θέση, ακολουθούν οι Δραμινοί στη 10η με 25 και η Α.Ε. Καραϊσκάκης έχει 24 πόντους στην 11η θέση, με τα Τρίκαλα να υποδέχονται τον Απόλλωνα Λάρισας την προσεχή Τρίτη (18/5), ενώ η Δόξα θα φιλοξενηθεί από την Παναχαϊκή.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο 4' απείλησαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Παρασκευά να κάνει την κοντινή προβολή μετά τη σέντρα του Φυτόπουλου και ο Περλιέσι μπλόκαρε.

Ο ΑΟΤ απάντησε στις ευκαιρίες στο 10', με τον Σκόνδρα να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τον Ηλιάδη να κάνει σπουδαία επέμβαση.

Στο 22' ο Χάμοντ έπιασε την κεφαλιά μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Μενσά, για να φύγει λίγο άουτ η μπάλα σε μια σημαντική ευκαιρία για τους «μαυραετούς», ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Σταματής στο 35' βγήκε τετ α τετ με τον Ηλιάδη, πέρασε τον γκολκίπερ της Δόξας, αλλά έχασε στη συνέχεια την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Εντέλει, το α' ημίχρονο έκλεισε ιδανικά για την ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη, καθώς στο 45'+2 ο Μαυριάς με πλασέ νίκησε στο τετ α τετ τον Περλιέσι, που άργησε να κάνει έξοδο.

Tο ίδιο ιδανικά, ωστόσο, άρχισε το δεύτερο μέρος για τους Θεσσαλούς, που ισοφάρισαν στο 47', όταν ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κατέληξε στον Σταματή κι αυτός με κοντινό πλασέ σκόραρε για το 1-1.

Στο 57' ο Φυτόπουλος έπιασε μια κεφαλιά ύστερα από σέντρα σουτ του Μπελεβώνη κι έφυγε άουτ η μπάλα, ενώ στο 76' η ομάδα του Βασίλη Καλογιάννη έχασε καλή ευκαιρία για το 2-1, με τον Σταματή να πλασάρει άστοχα μετά από σέντρα του Ευθυμίου.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο και το Χ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Ψαρρή του Συνδέσμου Ζακύνθου και τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας.

Κίτρινες: 3' Παπαργυρίου.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Βασίλης Καλογιάννης): Περλιέσι, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Τάχατος (46' Ελευθεριάδης), Ευθυμίου, Πέλκας (90'+1 Zώγκος), Σταματής (90'+1 Σιλβάνο).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Παρασκευάς, Παπαργυρίου, Άντερσον, Κουκόλης (70' λ. τρ. Αγιώτης), Αγγελόπουλος, Μπελεβώνης (81' Kόντος), Χάμοντ, Φυτόπουλος (90'+2 Μπαράνκο), Μαυριάς, Μενσά.