28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Μαΐου 2021 - 16:40

Βαθμός παραμονής για τον Απόλλωνα Λάρισας, σε… αγωνία η Α.Ε. Καραϊσκάκης

Έμεινε στη SL2 η ομάδα του Φρατζέσκου μετά το εντός έδρας 2-2 με τους Αρτινούς, που πλέον βρίσκονται σε δεινή θέση

Αποστολή εξετελέσθη για τον Απόλλωνα Λάρισας ο οποίος το απόγευμα του Σαββάτου (15/5) αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Α.Ε. Καραϊσκάκης στο γήπεδο της Φιλιππούπολης για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 2.

Πρόκειται για ένα θετικό αποτέλεσμα για τους Θεσσαλούς που έφτασαν τους 29 βαθμούς και «σφράγισαν» και μαθηματικά την παραμονή τους.

Οι φιλοξενούμενοι στον αντίποδα, οι οποίοι στο φινάλε έκαναν την ανατροπή κρατώντας στα χέρια τους το τρίποντο όμως ισοφαρίστηκαν στο 88’, πήγαν στους 24 πόντους και διατηρήθηκαν στην 11η θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό.

Θα έχουν ωστόσο μία τελευταία ευκαιρία για να τη γλιτώσουν, αν στην αυλαία κερδίσουν τον Ο.Φ. Ιεράπετρας και δεν επικρατήσει κάποιος εκ των ΑΟΤ και Δόξας Δράμας στα παιχνίδια τους με Απόλλωνα Λάρισας και Παναχαϊκή αντίστοιχα. Πάντως, οι Αρτινοί θα σωθούν ακόμα και αν φέρουν Χ και οι «μαυραετοί» ηττηθούν στην Πάτρα αφού υπερτερούν στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 13’ με το σουτ του Ναζίμ να φεύγει άουτ ενώ στο 19’ αυτό του Δούμτσιου βρήκε σε ετοιμότητα τον Αστρά. Στο 32’ και στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του, ο Απόλλων Λάρισας ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Σέχου εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της αρτινής άμυνας και με πλασέ κρέμασε τον Χουάντερσον. Μάλιστα, δώδεκα λεπτά αργότερα, οι Θεσσαλοί έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ να εξουδετερώνει σουτ του Ντα Κάμπο.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, τουλάχιστον μέχρι το 80’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, έγινε… χαμός. Συγκεκριμένα, στο 84’ ο Λόβριτς με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 ενώ στο 86’ ο Ρούνεϊ, μετά από πάσα του Κορέλα, έγραψε το 1-2. Ωστόσο, η χαρά της Α.Ε. Καραϊσκάκης κράτησε μόλις δύο λεπτά καθώς στο 88’ ο Αθανασιάδης, αφού πρώτα σημάδεψε το δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Αθανασιάδης, Ντα Κάμπο και Μπάλλας ήταν οι καλύτεροι του Απόλλωνα Λάρισας ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων τη διαφορά έκανε ο Κορέλας με τους Ρούνεϊ και Κορέλα να έχουν πολύ καλή απόδοση.

Διαιτητής ήταν ο Κουμπαράκης (Κυκλάδων), με βοηθούς τους Χατζηνάκο (Δράμας) και Μωϋσιάδη (Ηπείρου). Τέταρτος ήταν ο Βεργέτης (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 90+2’ Καμπέρης - 87’ Ρούνεϊ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καρίκι, Λουκάς, Καμπέρης, Μπάλλας, Γιάκος, Ντα Κάμπο, Αθανασιάδης, Τασιούλης (70’ Χατζής), Σέχου (42’ λ.τρ. Μπαλογιάννης).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Χουάντερσον, Τάμπας, Χατζηδίμπας, Θεολόγου (30’ λ.τρ. Ρουμπάνγκουκα, 74’ Φετεινίδης), Μπεκατώρος, Λόβριτς, Ναζίμ, Κορέλας, Ρούνεϊ, Δούμτσιος, Λουίς Φελίπε (46’ Μπρέμπος).