29/03/2024
Αγγλία | Σάββατο 15 Μαΐου 2021 - 01:01

Νικήτρια στη ματσάρα η Μάντσεστερ Σίτι

Οι πρωταθλητές Αγγλίας επιβλήθηκαν με 4-3 εκτός έδρας της Νιούκαστλ

Απλά ματσάρα... Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 4-3 εκτός έδρας της Νιούκαστλ το βράδυ της Παρασκευής (14/5) και έφτασε τις 12 σερί νίκες μακριά από το «Ετίχαντ».

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές Αγγλίας, οι οποίοι ανέβηκαν στους 83 βαθμούς, ήταν ο Φεράν Τόρες, που πέτυχε χατ-τρικ. Από την άλλη, οι «καρακάξες» έμειναν στους 39 πόντους, έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή τους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Νιούκαστλ προηγήθηκε με κεφαλιά του Κραφτ στο 25’, ωστόσο οι «πολίτες» ισοφάρισαν σε 1-1 με σουτ του Κανσέλο στο 39’. Τρία λεπτά μετά, ο Τόρες πέτυχε ίσως το καλύτερο γκολ της χρονιάς με τακουνάκι στον αέρα για το 1-2. Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Ζοέλιντον να ισοφαρίζει σε 2-2 με πέναλτι στο 45’+6.

Στο 62' ο Γουίλοκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Νιούκαστλ, σκοράροντας στο «ριμπάουντ» που πήρε, αφού είδε αρχικά τον Κάρσον να του πιάνει το πέναλτι, Ωστόσο, ο Τόρες με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (64’ και 66’), διαμόρφωσε το 3-4, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

Τρίτη (11/5)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 1-2 (15' Γκρίνγουντ - 10' Τόμας, 66' Σογιουντσού)

Τετάρτη (12/5)

Τσέλσι - Άρσεναλ 0-1 (16' Σμιθ Ρόου)

Παρασκευή (14/5)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (25' Κράφτ, 45'+6' πέν. Ζοέλιντον, 62' Γουίλοκ – 39' Κανσέλο, 42', 64', 66' Τόρες)