05/08/2021
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 5 Μαΐου 2021 - 07:28

Νέο τρίποντο για τη Σαντορίνη

Η ομάδα των Κυκλάδων νίκησε με 1-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη στη Νάξο και πήρε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Football League

Με το... αγαπημένο της 1-0, η Σαντορίνη νίκησε στη Νάξο τον Αστέρα Βλαχιώτη, την Τρίτη (4/5), για την 9η αγωνιστική της Football League και έκλεισε τον πρώτο γύρο με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα των Κυκλάδων βρίσκεται πλέον στην 4η θέση με 13 βαθμούς και φυσικά με ένα ματς περισσότερο από τους υπόλοιπους, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στην 9η και προτελευταία θέση με μόλις 6 πόντους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Σαντορίνη είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς στο 11’, με τον Γιουκούδη να επιχειρεί δυνατό σουτ, τον Παϊτέρη να αποκρούει και τον Κανούλα στην εξέλιξη της φάσης να σκοράρει, αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ. Στο 19΄, ο Κάνουλας σούταρε από πλάγια θέση, ωστόσο ο γκολκίπερ του Αστέρα Βλαχιώτη έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 38’, ο Γιουκούδης δοκίμασε ένα σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Δευτερόλεπτα μετά, η ομάδα της Σπάρτης απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Καλλέργη, με την μπάλα να περνάει έξω.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα Βλαχιώτη να χάνει την πιο σημαντική ευκαιρία της αναμέτρησης στο 49’. Ο Μάρτσεφ έκανε σέντρα-σουτ και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Δερμιτζάκη. Ένα λεπτό μετά, η ομάδα των Κυκλάδων απάντησε με δοκάρι του Κάνουλα. Στη συνέχεια της φάσης, ο Ντινιωτάκης έκανε ένα σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σωτήρια.

Στο 61’, Κάνουλας και Σημιτσής έπαιξαν άριστα το ένα-δύο, με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παϊτέρη για το 1-0 της Σαντορίνης. Στο 66’, ο Μάρτσεφ σούταρε από μακρινή απόσταση, η μπάλα κάπου κόντραρε και πέρασε πάνω από την εστία του Δερμιτζάκη.

Στο 73’, ο Μηνάς επιχείρησε ένα σουτ έπειτα από αντεπίθεση που έβγαλε η ομάδα των Κυκλάδων, με την μπάλα ωστόσο να περνάει άουτ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ και έτσι η Σαντορίνη έφτασε στο δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατοίκος του Συνδέσμου Αθηνών, με βοηθούς τους Σταυρόγλου και Τσολακίδη του Συνδέσμου Αθηνών. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μπαϊρακτάρης του Συνδέσμου Αθηνών.

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (82’ Μπιρμπίλη), Κουρέλλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Πολύζος (46’ Σιμιτσής), Ιβανίδης, Μπουντόπουλος (66’ Λάμπρου), Γιουκούδης, Κανούλας, Ντινιωτάκης (58’ Μηνάς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Γιώργος Βαζάκας): Παϊτέρης, Ευαγγελιδάκης, Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Σκεντεράϊ (66’ Παπουλής), Μπρακαμόντε (83’ Παλιάτσος), Μάρτσεφ (87’ Πατσαρούχας), Βερνάρδος, Καλλέργης.