18/04/2024
Champions League | Τετάρτη 5 Μαΐου 2021 - 07:00

«Ζευγάρωσε» τις νίκες και πάει για την κούπα η Σίτι

Με δύο γκολ του Μαχρέζ, οι «πολίτες» υπέταξαν (2-0) και στο «Έτιχαντ» την Παρί Σεν Ζερμέν και προκρίθηκαν στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ * Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες * Αποβλήθηκε ο Ντι Μαρία

Και τώρα ποιος την πιάνει… Την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της θα έχει η Μάντσεστερ Σίτι η οποία το βράδυ της Τρίτης (4/5) επιβλήθηκε με 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Έτιχαντ».

Μετά το διπλό μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς», οι «πολίτες» κέρδισαν χωρίς να «ιδρώσουν» και στο «σπίτι» τους και τσέκαραν το εισιτήριο για τον τελικό της Κωνσταντινούπολης.

Μάλιστα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα διεύρυνε το αήττητο στη φετινή διοργάνωση στα 12 παιχνίδια και πλέον δείχνει πιο έτοιμη και αποφασισμένη από ποτέ για να σηκώσει το τρόπαιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής τωn νικητών ήταν ο Μαχρέζ ο οποίος με δύο δικά του γκολ άφησε το στίγμα του στην αναμέτρηση.

Πιο δυνατά μπήκαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι και στο 7’ κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Ζιντσένκο, όμως ο διαιτητής Κάιπερς πήρε πίσω την απόφασή του καθώς μετά από έλεγχο VAR είδε ότι δεν υπήρξε παράβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «πολίτες» ευτύχησαν να προηγηθούν, με τον Μαχρέζ να ευνοείται από μία κόντρα στον Φλορέντσι και να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Αρχικά, στο 16’ η κεφαλιά του Μαρκίνιος σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 19’ το σουτ του Ντι Μαρία κατέληξε ελάχιστα εκατοστά άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 45+2’ και ανήκε στη Μάντσεστερ Σίτι, με τον Κέιλορ Νάβας να εξουδετερώνει το κοντινό σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήλεγξαν τον ρυθμό, σημείωσαν και δεύτερο γκολ ενώ δεν κινδύνευσαν καθόλου. Στο 63’ ο Μαχρέζ σκόραρε ξανά γράφοντας το 2-0 ενώ στο 69’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Ντι Μαρία αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Έχοντας πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα, η Μάντσεστερ Σίτι έπαιξε πιο ελεύθερα και στο 77’ «άγγιξε» και το 3-0 σε δοκάρι του Φόντεν. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους «πολίτες» να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση.

Διαιτητής ήταν ο Κάιπερς (Ολλανδία), με βοηθούς τους Φαν Ρόεκελ (Ολλανδία) και Ζέινστρα (Ολλανδία). Υπεύθυνος VARήταν ο Φαν Μπόεκελ (Ολλανδία) και AVAR ο Χίγκλερ (Ολλανδία). Τέταρτος ήταν ο Σιδηρόπουλος (Ελλάδα).

Κίτρινες: 71’ Ζιντσένκο, 74’ Ντε Μπρόινε - 21’ Ερέρα, 71’ Βεράτι, 87’ Κιμπεμπέ, 90’ Ντανίλο

Κόκκινες: 69’ Ντι Μαρία

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα (82’ Στέρλινγκ), Γκουντογκάν, Μαχρέζ, Φόντεν (85’ Αγκουέρο), Ντε Μπρόινε (82’ Γκάμπριελ Ζεσούς).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Κέιλορ Νάβας, Φλορέντσι (75’ Νταγκμπά), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό (83’ Μπάκερ), Ερέρα (62’ Ντράξλερ), Παρέδες (75’ Ντανίλο), Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Βεράτι, Ικάρντι (62’ Κεν).