26/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 1 Μαΐου 2021 - 00:28

Πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας η Λειψία

Οι «ταύροι» με γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης νίκησαν με 2-1 τη Βέρντερ Βρέμης και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο

Τα χρειάστηκε η Λεψία. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν νίκησε με 2-1 στην παράταση τη Βέρντερ Βρέμης στον νοκ άουτ αγώνα της ημιτελικής φάσης και του Κυπέλλου Γερμανίας και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό το βράδυ της Μεγάλης Παρασκευής (30/4), όπου εκεί θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ντόρτμουντ ή Χόλσταϊν Κίελ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με 0-0, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Μόλις στο 93’, ο Χουάνγκ Χι σκόραρε με κοντινό σουτ και έκανε το 1-0 για τους «ταύρους», ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπίτενκουρτ στο 105’+1.

Στις καθυστερήσεις δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης και συγκεκριμένα στο 120’+1, ο Φόρσμπεργκ λύτρωσε τελικά την Λειψία, κάνοντας το 2-1 με κοντινή προβολή και δίνοντας έτσι την πρόκριση στην ομάδα του.