17/05/2021
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 29 Απριλίου 2021 - 17:14

Πρόωρη ανάσταση για τη Νίκη Βόλου

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Football League επικρατώντας με 1-0 της Καλλιθέας

«Έσπασε το ρόδι» για φέτος στο πρωτάθλημα… Τα πρώτα χαμόγελα για τη φετινή FootballLeagueέσκασαν τη Mεγάλη Πέμπτη (29/4) για τη Νίκη Βόλου, η οποία έκανε σεφτέ στα τρίποντα με το εντός έδρας 1-0 ενάντια στην Καλλιθέα για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου.

Ένα τρίποντο που επέτρεψε στους Θεσσαλούς να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας και να φτάσουν στους επτά πόντους και έναν μόλις από την ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Τάτση δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα βαθμολογικά κέρδη μετά το τρίποντο επί της Καλαμάτας και παρέμεινε στην 4η θέση με 12 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με το... καλησπέρα στο ματς και συγκεκριμένα στο 3’. Ο Ροχάνο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή από τον Τσιώλη και με αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει Πάντου για το 1-0. Πέντε λεπτά μετά, ο Τσιώλης έπιασε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο γκολκίπερ της Καλλιθέας μπλόκαρε σταθερά.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Ελ Πάσο ήρθε με τον Στούπη στο 11′, ο οποίος λίγο έξω από τα καρέ του Περιστερίδη, επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και πέρασε άουτ. Στο 30′, οι «κυανόλευκοι» της Μαγνησίας έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 και πάλι με τον Ροχάνο, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πάντου.

Τελευταία και πολύ μεγάλη στιγμή στα πρώτα 45′ το δοκάρι του Στούπη σε σουτ που επιχείρησε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Τάτση ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με τον συνήθη ύποπτο Στούπη έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Περιστερίδης μπλόκαρε στο 52’, ενώ πέντε λεπτά μετά η προσπάθεια του Τσιώλη πέρασε άουτ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση, η ομάδα του Βεργέτη έφτασε πολύ κοντά στο 2-0. Γκαρσία και Κρουθ συνδυάστηκαν υπέροχα και ο Αργεντινός πλάσαρςε από πλεονεκτική θέση, αλλά ο τερματοφύλακας Πάντος κατάφερε αν και είχε πέσει ήδη να διώξει την μπάλα, να αποσοβήσει το γκολ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79′, το σουτ του Τζοβάρα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, πέρασε ψηλά από τα δοκάρι του Πάντου που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Μάλιστα, στο 89’ η ομάδα του Ελ Πάσο έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Καββαδίας βγήκε σε τετ α τετ με τον Περιστερίδη, αλλά ο τερματοφύλακας των Θεσσαλών έπεσε σωτήρια στο πόδια του παίκτη της Καλλιθέας και κράτησε το μηδέν.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, με 1-0 να είναι το τελικό σκορ και με τους ποδοσφαιριστές της Νίκης Βόλου να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς κάνοντας επιτέλους σεφτέ στην φετινή FootballLeague.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιουματζίδης του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Τυριακίδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Μαλανδρή του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 18’ Γκαρσία, 73’ Ροχάνο - 63’ Καντέ, 90+3’ Καλύβας

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Καλουτσικίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Πολίμος, Μπόσιο (46’ Μέτσε), Μπιτσάκος, Γκαρσία (61’ Μπαλάφας), Τσιώλης (61’ Τζοβάρας), Κρουθ (77’ Γκονζάλες), Ροχάνο (85' Σαλαμούρας)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Μουσταφίδης (65’ Παντελίδης), Κρητικός (83' Σάμιος), Καλύβας, Παπαγγελής (65’ Τσιντώνης), Καντέ, Σταύρου, Στούπης (83' Βασιλειάδης), Ν’ Γκουέμ (65’ Καββαδίας), Χοτζάλι, Μαρουκάκης.

Πηγή φώτο: magnesianews