17/05/2021
Πρωτάθλημα | Πέμπτη 29 Απριλίου 2021 - 16:55

Ραβδάκι Αναστόπουλου και πρωτιά Καλαμάτας!

Η «Μαύρη Θύελλα» χάρη στις «χρυσές» αλλαγές του έμπειρου κόουτς λύγισε στο φινάλε με 2-0 το «σκληροτράχηλο» Αιγάλεω και ανέβηκε στο... ρετιρέ του Νότιου ομίλου της Football League

Δική της η κορυφή… Νίκη και πρωτιά πανηγύρισε το απόγευμα της Μ. Πέμπτης (29/4) η Καλαμάτα η οποία επιβλήθηκε με 2-0 του Αιγάλεω στην Παραλία για την 8η αγωνιστική του Νότιου ομίλου της Football League.

Η «Μαύρη Θύελλα» δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε την αντίσταση του μαχητικού «Σίτι». Έφτασε έτσι τους 15 βαθμούς και σε συνδυασμό με τις «γκέλες» των Ιάλυσου και Ρόδου «σκαρφάλωσε» στο… ρετιρέ της κατάταξης.

Οι φιλοξενούμενοι στον αντίποδα, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για το θετικό αποτέλεσμα ωστόσο λύγισαν στο φινάλε και διατηρήθηκαν στους 9 πόντους.

Πρόκειται αναμφίβολα για ένα τρίποντο που έχει την «σφραγίδα» του Νίκου Αναστόπουλου. Ο προπονητής των γηπεδούχων έκανε την κατάλληλη στιγμή τις διορθωτικές κινήσεις του από τον πάγκο και οι αλλαγές του οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο έως κακό ποιοτικά και χωρίς ρυθμό. Στη μεγαλύτερη διάρκειά του, η Καλαμάτα είχε την υπεροχή έναντι του «Σίτι» το οποίο απείλησε πρώτο στο 6’ με το σουτ του Μπαρμπαρούση που εξουδετέρωσε ο Ταΐρης. Η επόμενη μεγάλη στιγμή ήρθε στο 36’ και ανήκε στους γηπεδούχους, όταν ο Μαγκάκης έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μαρκόφσκι. Στο 43’ μάλιστα έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με τον Σικαλιά να λέει «όχι» στο σουτ του Μπουσμπίμπα.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με την Καλαμάτα να επιτίθεται και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται και να περιμένουν να χτυπήσουν στην κόντρα. Τα λεπτά όμως περνούσαν και η «Μαύρη Θύελλα» δεν είχε την ουσία. Λίγο πριν από το 70’ ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στο παιχνίδι τους Σουμπίνιο, Τριανταφυλλάκη και Αλεξόπουλου οι οποίοι ναι μεν έδωσαν πνοή στους γηπεδούχους αλλά δεν δημιουργούσαν προϋποθέσεις για γκολ. Για να φτάσουμε στο 80’ με τον Φελίπε να περνά ως αλλαγή και επτά λεπτά αργότερα να γράφει το 1-0 με σουτ που κόντραρε και στον Οικονομόπουλο. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 90+2’ ο Τριανταφυλλάκης σκοράροντας με κοντινό πλασέ έπειτα από ασίστ του Φελίπε.

Διαιτητής ήταν ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), με βοηθούς τους Τσιλίκα (Αιτωλοακαρνανίας) και Οικονόμου (Αχαΐας). Τέταρτος ήταν ο Κόκκορης (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 39’ Μαβινγκά, 67’ Κωνσταντινόπουλος, 90+4’ Μπακαγιόκο - 42’ Σταματάκης, 80’ Τσιλιγγίρης, 90+4’ Σ. Βλάχος, 90+4’ Παπανικόλας, 90+5’ Οικονομόπουλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Νατσιόπουλος (67’ Τριανταφυλλάκης), Παπατόλιος (80’ Αναστασόπουλος), Μπουσμπίμπα (67’ Σουμπίνιο), Παυλίδης, Κέρι (67’ Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι (80’ Φελίπε).

ΑΙΓΑΛΕΩ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Π. Βλάχος, Οικονομόπουλος, Παπανικόλας, Μαγκάκης (72’ Σ. Βλάχος), Αναστασίου, Κασνέτση, Σταματάκης, Μαχαίρας (64’ Λάσκαρης), Μπαρμπαρούσης (86’ Τσίτσαρης), Τσιλιγγίρης.