17/05/2021
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 28 Απριλίου 2021 - 18:09

Καβάλα σε άλογο μέσα στον Βόλο

Τεράστιο διπλό με ανατροπή (1-3) για τους «αργοναύτες» επί του τοπικού Ολυμπιακού

Ήταν εντυπωσιακή και πήρε τεράστιο διπλό με ανατροπή. Ο λόγος για την Καβάλα, που νίκησε με 1-3 τον Ολυμπιακό Βόλου, τη Μεγάλη Τετάρτη (28/4), στο γήπεδο της Νεάπολης, για την 8η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Football League.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, μαζί με Πανσερραϊκό και Βέροια στους 19 βαθμούς. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας, που υπέστησαν την τρίτη σερί ήττα τους, παρέμειναν στην 5η θέση με 12 πόντους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Ολυμπιακός Βόλου ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με την πρώτη ευκαιρία στο ματς. Στο 13’, ο Παπαδημητρίου με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυρίτση για το 1-0. Τρία λεπτά μετά, ο Βουκελάτος σούταρε από καλή θέση, ωστόσο η μπάλα βρήκε πάνω στον Γιαλαμούδη και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 27’, η Καβάλα απείλησε για πρώτη φορά με ένα σουτ του Γαβριηλίδη, το οποίο κόντραρε πάνω στον Βουκελάτο και κατέληξε στα χέρια του Ξενοδόχοφ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, οι «αργοναύτες» έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κόκκορη, ο οποίος σκόραρε για το 1-1 μετά από πάσα του Κολλά. Στο 45’+2, ο Ορφανίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, αλλά ο Ξενοδόχοφ απέκρουσε σωτήρια την μπάλα.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την Καβάλα, η οποία έφερε τούμπα το παιχνίδι στο 58’ με πλασέ του Αδαμάκη μέσα από την περιοχή για το 1-2. Δέκα λεπτά μετά, ο Ορφανίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Στίκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3. Στο 72’, ο Γκιοατά έπιασε μία κεφαλιά, με την μπάλα ωστόσο να φεύγει έξω.

Στο 75’, ο Παπαδημητρίου επιχείρησε σουτ, αλλά ο Κυτρίτσης ήταν σε ετοιμότητα, διώχνοντας την μπάλα. Στο 78’, ήταν η σειρά του Τζούριτς να δοκιμάσει ένα σουτ, με τον γκολκίπερ της Καβάλας να μπλοκάρει. Στο 85’, ο Γαβριηλίδης υποδέχτηκε την μπάλα από την πάσα του Κολλά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ολυμπιακού Βόλου. Στα τελευταία λεπτά το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η Καβάλα πήρε ένα τεράστιο διπλό, που την διατηρεί στην κορυφή, μαζί με Πανσερραϊκό και Βέροια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καδδάς του Συνδέσμου Αχαΐας, με βοηθούς τους Καλύβα του Συνδέσμου Φθιώτιδας και Καλλή του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής. Τέταρτος ρέφερι ήταν ο Μπεκιάρης.

Κίτρινες: 66’ Αγρόδημος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος): Ξενοδόχοφ, Γραικός (7’ λ.τρ. Παπακώστας), Μπουτζίκος (37’ λ.τρ. Νικλητσιώτης) Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Αγρόδημος, Κόλα (62’ Γκιοατά), Βουκελάτος, Τσαγκαλίδης, Ερέρα (62’ Τζούριτς), Παπαδημητρίου.

ΚΑΒΑΛΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (88’ Τενεκές), Γιαλαμούδης (46’ Κολλαράς), Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (64’ Κάθρι), Θωμαΐδης (88’ Γεωργακόπουλος), Κολλάς, Ορφανίδης, Αδαμάκης (88’ Μελισσόπουλος).

Πηγή ΦΩΤΟ: goalpost