19/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 28 Απριλίου 2021 - 17:35

Ανώτερος και νικητής ο Εργοτέλης

Οι Ηρακλειώτες μπήκαν καλά στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2, κερδίζοντας με 3-1 τον Διαγόρα

Ποδαρικό με το… δεξί έκανε ο Εργοτέλης τη Μεγάλη Τετάρτη (28/4) στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας 2 , ο οποίος επικράτησε με 3-1 του Διαγόρα στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Σε ένα πλούσιο και «χορταστικό» παιχνίδι με τέσσερα γκολ, ένα χαμένο πέναλτι, δοκάρια, ακυρωθέν γκολ και πολλές καλές στιγμές μπροστά τις δύο εστίες, οι Κρητιικοί ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαμ νωρίς και ισοφαρίστηκαν πριν συμπληρωθεί το 25λεπτο. Ωστόσο, οι Ηρακλειώτες χτύπησαν δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φθάσουν στη νίκη και να μπουν με το… δεξί στα πλέι οφ της δεύτερη εθνικής κατηγορίας.

Με αυτό τον τρόπο, οι «κιτρινόμαυροι» του Ηρακλείου διατηρήθηκαν στην 4η θέση με 39 βαθμούς και βρίσκονται στο -5 από την δεύτερη θέση που οδηγεί στο μπαράζ ανόδου. Από την άλλη, η ομάδα του Σάκη Θεοδωσιάδη παρέμεινε στην τελευταία θέση των ομάδων των πλέι οφ με 30 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Εργοτέλη που μόλις στο 4΄έκανε το 1-0 με ωραίο πλασέ στην κίνηση από τον Κοκκίνη, σε μια φάση όπου οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη έκρυψαν την μπάλα με τον Κατσούρι να σεντράρει, τον Κόνραντ να αφήνει ωραία την μπάλα κάτω από τα πόδια και τον Κοκκίνη να νικάει με ωραίο πλασέ τον Μπίντση.

Πέντε λεπτά μετά, οι Ροδίτες απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς, με τον Σανδραβέλη, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη από δεξιάμ αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέναντι από τον Κατσιμήτρο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ωστόσό, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη που έπαιξε ανοικτά σε όλο το ματς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 24, όταν ο Αλάεθ έκανε ωραία το 1-2 με τον Μπαστακό και ο υψηλόσωμος φορ, τελείωσε ωραία την φάση και ισοφάρισε σε 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κατσιμήτρος έκανε βολέ από το ένα τέρμα στο άλλο, ο Μπίντσης πραγματοποίησε κακή έξοδο και η μπάλα πέρασε από πάνω του, αλλά ο Κόνραντ βρήκε ελάχιστα τη μπάλα προ κενής εστίας κι αυτή χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.  Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Κρητικοί ανέβηκαν πιο πολύ, αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Μπίντση.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό σε σχέση με το πρώτο. Οι Κρητικοί πίεσαν ασφυτικά από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και έχασαν πολλές καλές ευκαιρίες για να κάνει το 2-1 με την πιο κλασική να γίνεται στο 63’, όταν ο Κοκκίνης βγήκε απέναντι απ' τον Μπίντζη και πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Διαγόρα μπλόκαρε.

Ωστόσο στο 71’, οι Ηρακλειώτες κέρδισαν πέναλτι όταν ο Ποζατζίδης ανατράπηκε από τον Αθανασίου και ο διαιτητής Τσακαλίδης έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μανουσάκης, ο οποίος αστόχησε καθώς η μπάλα πήγε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Κουάτενγκ σκόραρε για λογαριασμό του Εργοτέλη, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. και δύο λεπτά αργότερα ο Διαγόρας έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία με τους Σμυρλή και Κωστούλα για να κάνει το 1-2.

Και αφού δεν έγινε το 1-2 σε αυτές τις φάσεις, στο 82΄, ο Μανουσάκης μπήκε στην περιοχή έπειτα από πάσα του Πέιου και δυνατό σουτ νίκησε τον Μπίντση ξαναδίνοντας το προβάδισμα στον Εργοτέλη, για το 2-1.

Πέντε λεπτά μετά, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη σφράγισε τη νίκη της στο 88΄όταν ένα λεπτό νωρίτερα ο Κούατεγκ κέρδισε δεύτερο πέναλτι για τον Εργοτέλη από ανατροπή του Ρουγκάλα και ο Κόνραντ αυτή την φορά ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για τον Εργοτέλη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Πατρά του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Ηλ. Παπαδόπουλο του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 51’ Κοκκίνης, 90+5’ Μαζουλουξής – 59’ Τσιαντούλας, 73’ Δημητρούλας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (66’ Ντουμάνης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (46’ Ποζατζίδης), Πέιος, Τσέλιος (62’ ‘’Απι), Μπουρσέλης, Κοκκίνης (66’ Κουάτενγκ), Κωστανάσιος (46’ Μανουσάκης), Κόνραντ

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδωσιάδης): Μπίντσης, Σανδραβέλης (46’ Γεωργίου), Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης (70’ Κοντοχρήστος), Μασούρας (59’ Αθανασίου), Νάτσης, Λινάρδος (59’ Τσιαντούλας), Αλάεθ (46’ Σμυρλής), Δημήτρουλας, Μπαστακός.