25/04/2024
Πρωτάθλημα | Τρίτη 27 Απριλίου 2021 - 17:36

Διπλό στα Τρίκαλα η Α.Ε. Καραϊσκάκης κι ελπίζει

Οι Αρτινοί νίκησαν 1-0 τους «κυανέρυθρους» και αναθάρρησαν στη μάχη για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα 2

Θετικό ξεκίνημα στα πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 2 έκανε τη Μεγάλη Τρίτη (27/4) η Α.Ε. Καραϊσκάκης, επικρατώντας εκτός έδρας των Τρικάλων με 1-0 και αυξάνοντας τις ελπίδες παραμονής.

Οι Αρτινοί με 19 βαθμούς στην 11η θέση είναι πλέον στο -2 από τη Δόξα Δράμας και δικαιούνται να ονειρεύονται τη σωτηρία, ενώ η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έμεινε στους 24 πόντους και την 9η θέση, χωρίς για την ώρα να ανησυχεί για το δικό της μέλλον στην κατηγορία.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, μόλις στο 1ο λεπτό ο Τάχατος για λογαριασμό των γηπεδούχων έπιασε ένα καλό σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, για να ανοίξει το σκορ η ομάδα του Γιάννη Μάγγου στο 14' με κεφαλιά του Θεολόγου ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Κορέλας.

Στο 27' ο Πέλκας έκανε την κεφαλιά μετά το γύρισμα του Ευθυμίου και ο Μπουργάνης απέκρουσε, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να δείχνει τα αντανακλαστικά του και στο σουτ του Ευθυμίου στο 31ο λεπτό.

Στο 34' ο Δούμτσιος έκανε την ατομική ενέργεια και το σουτ, για να φύγει η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να αγγίξει το 1-1 στο 42' ο ΑΟΤ, όταν ο Κλιγγόπουλος με γυριστή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Παπαγεωργίου και παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ.

Δοκάρι είχε και η Α.Ε. Καραϊσκάκης στο 55' ύστερα από σουτ του Ρούνεϊ Βανκεβάι από δεξιά, για να απαντήσουν στις ευκαιρίες οι Θεσσαλοί δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Σταματής πέρασε τον Μπουργάνη και πλάσαρε, για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Θεολόγου.

Στο 76' ο Περλιέσι εξουδετέρωσε το συρτό σουτ του Ρούνεϊ, ενώ στο 78' ο Σκόνδρας από πλευράς Τρικάλων σούταρε από μακρινή απόσταση και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 81' ο Δούμτσιος έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Περλιέσι, με τον Κλιγγόπουλο στο 83' να αστοχεί από πλεονεκτική θέση και να χάνει την ευκαιρία για το 0-2, δίχως να συμβεί κάτι σημαντικό στα εναπομείναντα λεπτά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Λιόντο του Συνδέσμου Ηπείρου και τον Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας.

Κίτρινες: 77' Πέλκας, 90'+1 Σιλβάνο - 47' Γκρεγκόριο, 60' Μπρέμπος, 70' Δούμτσιος, 90'+6 Mπουργάνης.

TΡΙΚΑΛΑ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιακουμής (17' λ. τρ. Περλιέσι), Πιαστόπουλος, Νιάρος, Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Τάχατος (66' Ελευθεριάδης), Ευθυμίου, Πέλκας, Σταματής (82' Σιλβάνο).

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Φετεινίδης, Λόβριτς, Κλιγγόπουλος, Θεολόγου, Ρουμπάγκουκα, Κορέλας (69' Nταλακούρας), Δούμτσιος, Μπρέμπος (61' Μπεκατώρος), Γκρεγκόριο (54' Μαύρου), Ρούνεϊ Βανκεβάι.