20/04/2024
Πρωτάθλημα | Τρίτη 27 Απριλίου 2021 - 17:27

Άγχωσε για τα καλά τη Δόξα ο ΟΦΙ

Η ομάδα της Ιεράπετρας πέρασε... αέρα από τη Δράμα (0-3) και αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής

Αποφασιστικό βήμα για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα 2 έκανε ο Ο.Φ. Ιεράπετρας, που νίκησε με το επιβλητικό 0-3 τον Δόξα Δράμας εκτός έδρας, την Τρίτη (27/4), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Κρητικοί συνεχίζουν να ελπίζουν στην παραμονή τους στην κατηγορία, μειώνοντας τη διαφορά από την ομάδα της Δόξας Δράμας και τη θέση της σωτηρίας, στους πέντε βαθμούς. Από την άλλη, πλέον οι «μαυραετοί» έχουν 21 βαθμούς και πλέον μπλέκουν σε περιπέτειες για την παραμονή τους στην Σούπερ Λίγκα 2.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, oO.Φ. Ιεράπετρας μπήκε ορεξάτος, με σκοπό να επιβάλλει από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του. Στο 4’, ο Καψάλης έκανε την σέντρα σουτ και ο Κουκόλης έδιωξε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή. Πέντε λεπτά μετά, οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπαράντα, να κάνει μία ωραία κουρσά και να πλασάρει ιδανικά για το 0-1.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα Δράμας σημειώθηκε στο 16’, μετά από ωραία κίνηση του Μαυρία, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ και ο Χατζητερζογλου κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 28’, η ομάδα του Τίμου Καβακά διπλασίασε τα τέρματα της, όταν ο Ντούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Περδίκης με κεφαλιά-ψαράκι έγραψε το 0-2. Πέντε λεπτά μετά, οι «μαυραετοί» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν στο σκορ, όταν ο Κουτσιανικούλης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά το πλασέ του, πέρασε άουτ.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 66’ και ήταν για την Δόξα Δράμας, με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαυριά, την οποία απομάκρυνε με τις γροθιές ο Παπαδόπουλος. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 78’, ο Αρναούτογλου έκανε τη σέντρα και ο Μασουέρο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα να πέρασε για λίγο άουτ. Δευτερόλεπτα μετά, ο Μαυρίας έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος δυσκολεύτηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 82’, ο Κούστα έπαιξε το ένα-δύο με τον Βουό, και ο 23χρονος επιθετικός των «ασπρόμαυρων» της Ιεράπετρας σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή, ανεβάζοντας τον δίχτυ του σκορ στο 0-3. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μαυριάς έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ.

Στο 88’, ο ΟΦΙ άγγιξε το 0-4, όταν ο Βουό έκανε τη σέντρα, ο Κούστα πλάσαρε και ο Στεφανάκος απόκρουσε με δυσκολία και στη συνέχεια το σουτ του Γκίνη, το εξουδετέρωσε ξανά ο γκολκίπερ των Δραμινών, με θεαματικό τρόπο.

Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι, με τoν Ο.Φ. Ιεράπετρας παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο μέσα στην Δράμα και συνεχίζει να ελπίζει στην παραμονή του στην κατηγορία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών και τη Δέτση του Συνδέσμου Δυτ. Αττικής.

Κίτρινες: 28’ Μπολάκης, 57’ Χάμοντ - 24’ Περδίκης, 64’ Ζήσης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Πινδώνης (46′ Σαμπανίδης), Μαρινάκης (46′ Αγγελόπουλος), Μαυριάς, Κουκόλης, Παρασκευάς, Χάμοντ, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Άντερσον, Μπαράνκο (70′ Μενσά).

O.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Παπαδόπουλος, Καψάλης, Περδίκης (75’ Μασουέρο), Ζήσης (66’ Αρναούτογλου), Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Φουάσης (75’ Σμίλτος), Γκίνη, Μπαράτα (60’ Βογιατζής), Κούστα, Ντούνης (75’ Βουό).