24/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 14 Απριλίου 2021 - 21:49

Τουλάχιστον ήταν αξιοπρεπής αυτή τη φορά ο ΠΑΟ...

Οι «πράσινοι» αποχαιρέτησαν τη φετινή Ευρωλίγκα με ήττα 93-86 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα

Έριξε την αυλαία με ακόμη μία ήττα… Ο Παναθηναϊκός ήταν βελτιωμένος και πάλεψε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά τα λάθη σε κομβικά σημεία κόστισαν και οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 93-86 την Τετάρτη (14/4) στο τελευταίο τους φετινό παιχνίδι στην Ευρωλίγκα.

To «τριφύλλι» ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο μέρος και θα μπορούσε να πάρει το διπλό, αλλά τα λάθη και τα μεγαλά σουτ που δεν είχε, το υποχρέωσε σε μία ακόμη ήττα στο τελευταίο του ματς στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο εύστοχα (5-7) πριν η ΤΣΣΚΑ πάρει το γρήγορα το προβάδισμα για το 11-7. Ο Νέντοβιτς όμως με ένα προσωπικό σερί προσπέρασε ξανά στο σκορ το «τριφύλλι» (16-17), αλλά ο Βόιγκτμαν έβαλε 11 σερί πόντους για το 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Ρώσοι στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι το +11 (31-20) πριν ο Ουάιτ μειώσει σε 36-31. Από εκείνο το σημείο και μετά , η ομάδα του Ιτούδης πάτησε για τα καλά το γκάζι και εξαφανίστηκε, με ένα 13-2 επιμέρους και έκανε το 49-33 με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει την διαφορά πριν το ημίχρονο με 49-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Ο Νέντοβιτς προσπάθησε και πάλι να δώσει το σύνθημα για ανατροπή, αλλά οι Σενγκέλια και Λούντμπεργκ είχαν τις απαντήσεις και οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ στο +13 (74-61) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Μήτογλου με δύο τρίποντα θέλησε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς και έριξε τη διαφορά στο -6 ύστερα από ώρα (79-73 στο 33'). Αυτό δεν κράτησε για πολύ, με τους Ρώσους να κάνουν το 84-73 με Κλάιμπερν και Στρέλνιεκς. Το σκηνικό ίδιο με τους «πράσινους» να μένουν στο παιχνίδι σε μικρή απόσταση, έχασαν μάλιστα κρίσιμα σουτ στο 86-79 και 91-83, παρόλα αυτά κατάφεραν να μειώσουν στο -5 (91-86), εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 83-75, αποχαιρετώντας τη φετινή Ευρωλίγκα με ήττα.

Ο Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός σε όλα τα κομμάτια με 15 πόντους-3 ασίστ, 15 είχε επίσης ο Βόιγκτμαν, αλλά πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούντμπεργκ με 17 (5 ασίστ). Για τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν οι Παπαπέτρου με 15 και Μακ-Μήτογλου με 12.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία - Λότερμοζερ - Κόλιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 49-39, 74-61, 93-86.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 19 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1/5 τρίποντα), Ούκοφ 3 (1), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Φόγκτμαν 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σενγκέλια 11 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1), Έρικ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 12 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (2 ασίστ), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νέντοβιτς 10 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 10 (1), Μήτογλου 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 8 (2), Σαντ Ρος 11 (3/6 τρίποντα, 4 λάθη).