20/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 11 Απριλίου 2021 - 01:13

Έκανε κομμάτια τη Στρασμπούρ η Παρί Σεν Ζερμέν

Επιβλήθηκε με 4-1 εκτός έδρας και έμεινε στο -3 από την πρώτη Λιλ * Στο 3-3 έμειναν Μονπελιέ και Μαρσέιγ έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς

Καταιγιστική ήταν η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Στραμπούρ, την οποία διέλυσε με 4-1 εκτός έδρας, το Σάββατο (10/4), για την 32η αγωνιστική της Λιγκ 1.

Έτσι, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετινό έφτασε τους 66 βαθμούς και όντας δεύτερη παρέμεινε στο -3 από την πρωτοπόρο Λιλ. Στον αντίποδα, οι ηττημένοι έμειναν στην 14η θέση με 36 πόντους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους στο 16’, με τον Σαράμπια στο 27’ να διαμορφώνει το 2-0. Στο 45, ο Κιν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 63’ ο Σαχί μείωσε σε 3-1 για τους γηπεδούχους. Το κερασάκι στη «τούρτα» έβαλε ο Παρέδες με γκολ στο 79’ για το τελικό και άνετο 4-1.

Στο μεταξύ, Μονπελιέ και Μαρσέιγ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με ανατροπές και γκολ με το τσουβάλι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1’ με τον Ντελόρτ, ωστόσο οι Μασσαλοί έφεραν τούμπα το ματς μέσα σε τρία λεπτά. Ο Μίλικ στο 43’ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Γκουγιέ διαμόρφωσε το 2-1μ για τη Μαρσέιγ στο 45’+1.

Όπως και στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο η Μονπελιέ βρήκε δίχτυα μόλις στο 47’ με τον Λαμπόρντ για το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι, παρά την αποβολή του Τσαλέτα-Τσαρ στο 62’, πήραν ξάνα το προβάδισμα με τον Περίν στο 71’ για το 3-2, ωστόσο ο Λαμπόρντ τους στέρησε τη χαρά της νίκης στο 90’+2, σκοράροντας για το τελικό 3-3.

Έτσι, η Μονπελιέ έφτασε τους 46 βαθμούς και βρίσκεται πλέον μόνη στην 7η θέση, ενώ η Μαρσέιγ έπιασε στην 5η θέση τη Λανς έχοντας 47 πόντους.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Παρασκευή (9/4)

Μετς - Λιλ 0-2 (60' Γιλμάζ, 89' Τσελίκ)

Σάββατο (10/4)

Στρασβούργο - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (16' Εμπαπέ, 27' Σαράμπια, 45' Κεάν, 79' Παρέδες)

Μονπελιέ - Μαρσέιγ 2-3 (1' Ντελόρ, 47', 90'+3' Λαμπόρντ – 43' Μίλικ, 45'+2' Γκεγ, 71' Περίν)