29/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 4 Απριλίου 2021 - 23:20

Τρίποντο με ανατροπή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν της Μπράιτον με 2-1 * Ισοπαλία για την Τότεναμ

Έστω και δύσκολα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπράιτον το βράδυ της Κυριακής (4/4), κερδίζοντας με 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ» για την 30ή αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γουέλμπεκ στο 13', για να έρθει η ανατροπή στο β' ημίχρονο και αρχικά ισοφάρισε ο Ράσφορντ στο 62', για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Γκρίνγουντ στο 83ο λεπτό.

Έτσι, οι «κόκκινοι διάβολοι» με 60 βαθμούς παραμένουν σταθερά στη 2η θέση κι ενώ νωρίτερα η Τότεναμ περιορίστηκε στο εκτός έδρας 2-2 με τη Νιούκαστλ.

Με αυτό το Χ τα «σπιρούνια» έφτασαν τους 49 πόντους στην 5η θέση, όσους έχουν και οι Λίβερπουλ και Γουέστ Χαμ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πιάσουν την Τσέλσι στην τετράδα.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Σάββατο (3/4)

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισικ, 71' Μάουντ - 45'+2, 45'+4 Ματέους Περέιρα, 63', 90'+1 Ρόμπινσον, 68' Ντιαν)

Λιντς - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (12' Χάρισον, 49' αυτ. Γιαγκέλκα - 45'+2 Όσμπορν)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58' Μεντί, 74' Γκαμπριέλ Ζεζούς)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-3 (64', 82' Ντιόγκο Ζότα, 68' Σαλάχ)

Κυριακή (4/4)

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 3-2 (31' Άρμστρονγκ, 42' Ινγκς, 66' Ρέντμοντ - 12' πέν. Γουντ, 28' Βίντρα)

Νιούκαστλ - Τότεναμ 2-2 (28' Ζοέλιντον, 85' Γουίλοκ - 30', 34' Κέιν)

Άστον Βίλα - Φούλαμ 3-1 (78', 81' Τρεζεγκέ, 87' Γουότκινς - 61' Μίτροβιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 2-1 (62' Ράσφορντ, 83' Γκρίνγουντ - 13' Γουέλμπεκ)