25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Απριλίου 2021 - 19:12

Εβγαλε... άσους από τον πάγκο ο Μάντζιος και 2-0!

Ο διπρόσωπος Άρης υπέταξε τον Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση * Οι αλλαγές Σίλβα και Μάνος τα γκολ των «κίτρινων»

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης της Σούπερ Λίγκας 1 έκανε το απόγευμα της Κυριακής (4/4) ο Άρης καθώς επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Οι Θεσσαλονικείς δεν έπεισαν με την απόδοσή τους στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο βελτιώθηκαν αισθητά και με γκολ των Σίλβα και Μάνου έβαλαν στο... σακούλι το τρίποντο.

Ετσι έφτασαν τους 54 βαθμούς και διατηρήθηκαν μόνοι δεύτεροι και στο +4 από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Οι Αρκάδες από την άλλη, που κρατούν μόνο την εικόνα τους στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, έμειναν στους 43 πόντους και στην έκτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν λιγότερα απ’ όσα θα μπορούσαν να πάρουν στο πρώτο ημίχρονο βάσει αγωνιστικής εικόνας και ευκαιριών μέσα από την περιοχή. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και στο 9' της ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Βαλιέντε. Στο 23' το σουτ του Φερνάντεθ έφυγε λίγο άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε και αυτό του Τιλίκα στο 24'. Η μοναδική τελική των γηπεδούχων, που έδειξαν να μην έχουν νεύρο και σε ορισμένες περιπτώσεις να πελαγοδρομούν, σημειώθηκε στο 36' όταν ο Γκάμα εκτέλεσε ένα φάουλ στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό από το πρώτο καθώς ο Άρης είχε καθολικά τη μπάλα στα πόδια του και οι Αρκάδες επένδυαν στις κόντρα επιθέσεις. Στο 48' ο Δεληζήσης με καίριο διώξιμο από προσπάθεια του Μουνάφο έσωσε τους γηπεδούχους οι οποίο από εκείνο το σημείο και έπειτα πήραν τα ηνία και άρχισαν να ψάχνουν τρόπους για το γκολ. Μάλιστα, στο 51', είχαν μια πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Γκάμα να εξουδετερώνεται από τον Παπαδόπουλου. Στο 58' ο Ακης Μάντζιος έριξε στο ματς τους Σίλβα και Μάνο οι οποίοι αποδείχθηκαν «χρυσές» αλλαγές. Στο 69' λοιπόν ο Πορτογάλος δέχθηκε την πάσα του Σάσα και, αφού πέρασε και τον Παπαδόπουλο, πλάσαρε στην κενή εστία για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 75' με την κεφαλιά - άουτ του Σουάρεθ για να ακολουθήσουν δύο σημαντικές φάσεις για τους «κίτρινους» με τον γκολκίπερ του Αστέρα να λέει «όχι» σε κεφαλιά του Μάνου (87') και φάουλ του Γκάμα (89'). Τελικά το 2-0 ήρθε στο 91' με τον Μάνο να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Σίλβα να σφραγίζει τη νίκη.

Σίλβα και Μάνος μπήκαν στο ματς και το καθάρισαν συνεπώς δικαίως μοιράζονται τον τίτλο του πολυτιμότερου για τον Άρη. Από εκεί και πέρα, εξαιρετικοί ήταν και οι Σάσα, Γκάμα.

Στην αντίπερα όχθη, Μουνάφο και Φερνάντεθ ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτωλοακαρνανίας) και Δημητριάδη (Καστοριάς), Υπεύθυνος VAR ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και ΑVAR ο Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας). Τέταρτος ήταν ο Κοτσάνης (Δράμας).

Κίτρινες: 57' Σάσα - 16' Μουνάφο, 80' Σουάρεθ

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Γκάνεα, Σάσα (90+4' Σάκιτς), Τζέγκο, Γκάμα (90+4' Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (83' Μπρούνο), Μαντσίνι (58' Σίλβα), Μήτρογλου (58' Μάνος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνο, Άλβαρες, Μουνάφο (73' Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Τιλίκα (73' Κρέσπι), Μπαράλες, Φερνάντεθ (59' Αλί Μπαμπά), Σίτο (59' Ριέρα).